Město Pardubice prověří statiku a celkový stav bývalé vojenské plovárny u Chrudimky. Plány na obnovu opuštěné budovy, ze které by se třeba mohla stát restaurace, zatím selhaly, protože není napojená na vodu ani kanalizaci, řekl náměstek primátora René Živný (Společně pro Pardubice).
Zastupitelé schválili v pondělí územní studii Stará plovárna. Kdokoli bude chtít v této přírodní lokalitě něco dělat, musí se jí řídit, dodal náměstek. „Oprava staré plovárny by byla nákladově drahá záležitost. Zastupitelé navrhovali převést ji na Rozvojový fond Pardubice, který by ji mohl pronajímat,“ řekl Živný. Nic konkrétního se ale ohledně plovárny podle něj ještě nerozhodlo.
V minulosti všichni zájemci o zchátralou budovu kvůli nákladnosti od svých plánů ustoupili. Opravy by mohly stát až desítky milionů korun. Vojenskou plovárnu si v roce 1925 nechali na Chrudimce postavit důstojníci železničního pluku a podle pamětníků byla v meziválečném období v Pardubicích vyhlášená. Po německé okupaci přestala fungovat.
Studie chce zachovat přírodní ráz kolem Chrudimky. Možností je do něj zakomponovat různé aktivity – divadlo, kino, hudební festivaly, jarmarky, open air akce, míčové sporty, pétanque, frisbee nebo agility a také například piknikovou louku. U Staré plovárny, kterou jeden čas využívali sportovní střelci, je blízko torzo jezu nebo areál střelnice. Kousek dál městský obvod vybudoval pumptrack pro kola, griloviště a dětské hřiště se prolézačkou ve tvaru stegosaura.
Jednou z idejí studie je obnova plovárny a jejího okolí, sloužit by mohla také jako restaurace. Levý a pravý břeh by mohla propojit lávka. Travnatá plocha u plovárny by mohla sloužit pro tzv. glamping, tedy pro krátkodobé ubytování na břehu řeky. Další variantou je venkovní sauna nebo lesní hřiště.
Zdroj: ČTK