Parkování na zahradě: Vyjedete bez problému i na podzim a v zimě?

Pokud máte dům se zahradou, parkování na vlastním pozemku je nejen ideální, ale často i jediná rozumná možnost. Na podzim a v zimě si ale musíme dát zvlášť pozor na to, abychom ze zahrady zase vyjeli a nerozjezdili si přitom půlku trávníku, ani neutopili auto v blátě nebo ve sněhu. Jste na zimu připraveni, nebo bude třeba ještě něco doladit? I když venkovní teploty pracím na zahrádce zrovna dvakrát nepřejí, výhodu máte teď v tom, že na podzim je půda měkčí – takže když už do ní budete muset kopnout, mělo by to jít jako po másle.

Problém č. 1: Parkovací stání

Pokud nemáte u domu nebo na pozemku rovnou i garáž, tak pravděpodobně řešíte, kde a na čem bude vaše auto stát. A když vyřešíte umístění (většina lidí parkuje co nejblíže u domu, aby se nemuseli tahat s nákupy moc daleko), ještě zbývá otázka, na jaký povrch auto postavit. Nejjednodušším řešením je vysypat parkovací stání štěrkem. Štěrková plocha ale navíc potřebuje aspoň malý obrubníček, který ji ohraničí, abyste si štěrk vyjížděním neroznesli po zbytku zahrady. Stejně tak se z něj hůře odhrabuje listí nebo sníh. Jestli nechcete celou parkovací plochu vylívat betonem, jako kompromis, který tolik nenaruší charakter vaší zahrady, se nabízí zatravňovací dlaždice. Ty povrch dostatečně zpevní, a až vám na jaře zarostou trávou, částečně se i schovají.

Pokud je to ve vašich možnostech, zvažte i přístřešek, který vaše auto ochrání před sněhem a podzimním listím a ušetří vám tak práci při jeho očišťování. Stříška vás navíc skryje před deštěm, když budete z auta vystupovat a vykládat věci.

Problém č. 2: Příjezdová cesta

Ať už umístíte parkovací stání přímo vedle domu, nebo naopak hned na okraj pozemku, je obvykle potřeba vyřešit příjezdovou cestu. U té zvažte, jestli ji chcete zpevňovat celou, nebo vydláždit jen koleje, po kterých budete přijíždět. Záleží i na terénu a na podloží. A roli hraje i to, jak často na pozemek zajíždíte a vyjíždíte, a tedy jak bude daná cesta zatěžovaná. Pro nejzatěžovanější části cesty nebo na zpevnění plochy před garáží se obvykle doporučuje zámková dlažba, která do sebe zapadne, a dobře tak rozkládá zátěž – nezačne se propadat. Ale ať už zvolíte drobnější zámkové dlaždice nebo i větší formát, vždy vybírejte dlažbu s povrchovou úpravou, která je odolná proti ušpinění. Ať všechny nečistoty, které jste mohli nabrat na silnici, zase rychle ometete a krásná nová příjezdová cesta vám může dělat radost co nejdéle.

PR

Včera, 15:40
Ano, ta kovoveš nás stále otravuje, PES štěká a kouše, nic s tím nenaděláme. Můžeme...
Včera, 13:40
Bez černý je listnatý keř nebo malý stromek dorůstající do výšky přibližně 3 – 7...
Včera, 11:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 11:40
Na možné úskalí Modernizačního fondu, který po vypořádání v mezipřipomínkovém řízení zamíří na vládu, upozornila...
Včera, 10:20
Kdo by neznal klasiku české autobusové dopravy z Vysokého Mýta? Karosa řady 700 zanedlouho oslaví...
Včera, 08:11
Osud Adolfa Schwarzenberga, posledního majitele Hluboké, vás zaujal, a tak jsme se vypravili za dalšími...
22.11.2020
Navzdory tomu, že nyní nemohou dělat svou milovanou práci, tedy hrát a zpívat, neztrácejí herečtí...
22.11.2020
Štika obecná, dravá ryba z čeledi štikovitých, patří k nejznámějším sladkovodním dravcům Evropy a k...
22.11.2020
Proto takto v době morní zapovídány i ouředně nejen rozmanité hříchy, ale i zábavy. V...
22.11.2020
Přestože byl film Marečku, podejte mi pero! natočen před čtyřiadvaceti lety, je stále aktuální, vtipný...
22.11.2020
„Svobodu! Svobodu!“ Skandování tohoto hesla, spolu s revoluční euforií a obrovskými nadějemi, neoddělitelně patřilo ke...
Reklama