• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Parkující neplatiče odhalí auto s kamerami

  3.4.2024
  Simona Knotková

  Karlovy Vary chtějí letos pořídit systém Cam-Car, který bude hlídat parkování v ulicích města.

  Auto s kamerami má být schopné při průjezdu ulicemi ověřit, jestli je za zaparkovaná auta zaplacené parkovné, a případné přestupky ihned pošle k vyřízení úředníkům magistrátu. Systém Cam-car má podle vedení města výrazně pomoci s kontrolou parkování ve městě, řekla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

  „Město už téměř tři roky pracuje na tom, že bychom rádi zavedli Cam-car. Já doufám, že rok 2024 bude ten zlomový a že se nám konečně podaří Cam-car nasadit. V současné době se vypisuje velké výběrové řízení. Cam-car bude mít na starosti městská policie. Bude se týkat všech parkování v celém městě. Budou v tom zahrnuty i rezidenční zóny, jedna už existuje na Čerťáku (Čertův ostrov) a druhou připravujeme v Tuhnicích,“ uvedla primátorka lázeňského města. Na nákup vozu a monitorovacího systému město vyčlenilo čtyři miliony korun.

  Hlavně v centru Karlových Varů je velká část parkovacích míst zpoplatněna, většinou parkovacími automaty. Některé části města pak radnice vyčlenila pro rezidenční parkování. Zatím jde jen o Čertův ostrov. Tam je možné parkovat jen po zaplacení jednorázového parkovného nebo s rezidenční parkovací kartou. Ta stojí pro obyvatele, kteří zde mají trvalé bydliště, u prvního auta 480 korun ročně. Rezidenční karta ale nezaručuje držitelům, že místo k parkování mají vyhrazené. Podobný systém rezidenčního parkování chce město zavést i v Tuhnicích.

  Cílem zavádění rezidenčních parkovacích zón je hlavně umožnit větší střídání aut. Předpokladem je, že většina lidí ráno odjede do práce a uvolní tím místo pro auta, která potřebují zaparkovat jen na krátkou dobu. Večer se pak parkovací místa opět uvolní pro místní obyvatele. Není ale možné v těchto místech například dlouhodobě parkovat bez parkovací karty, jak tomu často dosud je. Protože parkovací lístky i karty jsou vázané na registrační značku vozidla, systém Cam-car může rychle vyhodnotit, jestli zaparkované auto má parkování zaplacené.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte