• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Párky prodávané na Rakovnicku obsahovaly nebezpečnou bakterii

    Na Rakovnicku mohli lidé zakoupit Kněževeské párky, které obsahovaly bakterie listerie. Celá šarže o hmotnosti 100 kilogramů, ve které byla nebezpečná bakterie potvrzena, se prodala v maloobchodních prodejnách. Lidé, kteří párky zakoupili, by je neměli konzumovat a mohou je vrátit v místě nákupu. Informovala o tom Státní veterinární správa.

    Bakterie může způsobit onemocnění zvané listerióza, mezi příznaky nemoci patří například horečka, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, zvracení nebo vodnatý nekrvavý průjem.

    Výrobcem párků je Jan Vrábík z Kněževsi ve Středočeském kraji, datum spotřeby výrobku končí ve středu 12. března. Výrobce bude muset provést mimořádnou sanitaci provozu. Pokračovat ve výrobě bude moct až poté, co předloží vyhovující výsledky stěrů z pracovních ploch a zařízení. Bez přítomnosti listerií musí být také zkušební šarže výrobku.

    Veterinární inspektoři zajistili nevhodnou potravinu během svého dozoru. Na základě zjištění veterinární správa nařídila okamžitě pozastavit prodej a přestat uvedený výrobek dodávat na trh.

    Do lidského organismu se mohou bakterie dostat například prostřednictvím nevhodně ošetřených či skladovaných potravin. Pro zdravé lidi obvykle v malém množství bakterie nebezpečná není, komplikace ale hrozí u starších lidí, těhotných žen, dětí nebo u lidí s oslabenou imunitou. Veterináři upozornili na to, že pokud lidé zjistí zdravotní potíže v rozmezí inkubační doby od dvou až tří týdnů po konzumaci, měli by informovat svého lékaře.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte