Páteční vichřice napáchala v plzeňských lesích spoušť!

24.5.2022
Andrea Jančová

Nejméně jeden měsíc budou podle prvních odhadů správci plzeňských městských lesů likvidovat škody napáchané páteční vichřicí. Silný vítr lámal stromy v lesích i v parcích. Škody se sčítají. Město zatím žádá občany, aby nechodili mezi stromy a na cestách byli obezřetní.

Vichr podle meteorologů dosáhl na stanici Mikulka v Plzni-Bolevci rychlosti v nárazech až 125 kilometrů za hodinu. „Páteční vichr byl silnější než ten únorový, který v lesích pokácel asi 8000 stromů, většinou jehličnanů. Na rozdíl od toho únorového se v pátek vítr opíral více do listnáčů. Větrem poškozené stromy musíme co nejdříve odklidit. Začínáme s těmi, které padaly na cesty a v okolí budov a jsou vyvrácené nebo zlomené. Stromy ležící na zemi odstraňujeme jako poslední,“ řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Než lesníci poškozené stromy z lesa odstraní, měli by se lidé místům s vývraty vyhnout a měli by se pohybovat pouze po cestách, nikoliv v porostu. „Nebezpečí pádu stromů hrozí ještě minimálně týden po větrné kalamitě, kdy mohou spadnout stromy, které vítr jen naklonil nebo nalomil. Při pohybu v lese by lidé měli být obezřetní a za silného větru raději do lesa vůbec nechodit,“ doplnil náměstek Michal Vozobule (TOP 09). Další omezení také nastanou později, až se začne s kácením. Návštěvníci by měli být ohleduplní, dodržovat pokyny lesníků a s ohledem na vlastní bezpečnost by neměli vstupovat do míst, kde se bude těžit.

Otevřené plochy by měli lidé volit i při procházkách v městských parcích. Ve všech parcích ze vzrostlých stromů padaly větší i menší větve. Největší škody způsobila bouře v parku a lesoparku Homolka, kde spadly čtyři stromy. Další se vyvrátily a zlámaly v Borském parku, v Lochotínském parku, v parku u Košuteckého jezírka. Mladý jírovec se vyvrátil před kostelem u Bolevecké návsi. Některé parkové plochy, například Lobezský park či park v Potoční na Doubravce, se obešly bez výraznějších škod.

Stromy padaly v pátek po přechodu fronty doprovázené deštěm a silným větrem po celém Plzeňském kraji. Hasiči v kraji měli za páteční večer a sobotu přes 300 výjezdů, většinou vyjížděli k odstranění spadlých stromů.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte