• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby. Uvede La Fabrika

  3.3.2024
  Fefík

  Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna.

  Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkoušejí inscenaci v režii Radima Špačka Patrik Děrgel, Jiří Štrébl, Eva Salzmannová a Anežka Hessová. Premiéry se odehrají 7. a 8. března.

  Divadelní hra dramatika, scénáristy a novináře Karla Steigerwalda byla poprvé uvedená v roce 1982. Tehdy text trefně reflektoval dobu, a nastavoval zrcadlo normalizační společnosti. Groteskní portréty „mrtvých duší“ (s Karlem Heřmánkem a Zdeňkem Duškem) byly v době prvního uvedení v Divadle v Řeznické odvážnou hyperbolou nemocného, bolševismem demoralizovaného lidství. Inscenace tohoto titulu v roce 2024 není náhoda, hra o moci a ponížení se ukazuje jako palčivě aktuální pro jakoukoliv dobu, bez debat pak pro tu naši.

  Připravovaná inscenace se opírá o herecký koncert dvou výrazných mužských figur. Ve vtipném až cynickém dialogu předvádějí dva zbídačelí šašci (Jiří Štrébl, Patrik Děrgel) odvrácenou tvář naší doby. Totéž v písních Aleše Březiny na texty Charmse a Steigerwalda předvádějí dvě zbídačelé zpěvačky (Eva Salzmannová a Anežka Hessová).

  Komedie ve věži i v suterénu. Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo

   

  Dialog (nebo spíš dva prolínající se monology) postupně odkrývá charakterovou pokřivenost obou groteskních podvodníků a v povědomí diváka se skládá obraz prohnívající společnosti, která tyto služebné a zároveň parazitující tvory zformovala. Dvěma monology se prolínají zhudebněné texty Daniila Charmse a Karla Steigerwalda, které pro připravovanou inscenaci zhudebnil a nastudoval Aleš Březina.

  Spojení Steigerwald – Charms – Špaček – Březina společně s hereckým obsazením slibuje jednu z divadelních událostí letošního jara. Holešovické divadlo La Fabrika uvede inscenaci A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE jako druhou premiéru své 16. divadelní sezóny. Poprvé 7. a 8. března v 19:30. Reprízy jsou na programu 21. března, 22. dubna a 1. května.

  Zdroj: Simona Andělová, 2media  Nepřehlédněte