• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pedofil Moré si po vraždě jedenáctileté Haničky slízal krev z rukou

  16.5.2024
  Jitka Kačánová

  Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil na jedenáctiletou Haničku, která si tam toho dne vyrazila poprvé sama, znásilnil ji a prořízl jí krk sadařským nožem. Aby zakrvácenýma rukama nevzbuzoval pozornost, krev si z nich olízal.

  Začátkem června 1989 právě zrály třešně a školačka Hanka Šnejdárková nemusela do školy, protože se zotavovala z operace očí, při které ji před dvěma týdny na Bulovce zbavovali šilhavosti. Po dopolední procházce s mámou a se psem se spolu s mladším bratrem vrátili domů. Tam maminka uvařila oběd a odešla na nákup. A Hanička se rozhodla, že si vyrazí do sadu poblíž ulice Podvinný mlýn natrhat pár třešní. Asi chtěla udělat radost mamince.

  Smrt pod třešní

  Hanička v modrých teplácích a s bílou igelitkou vylezla v nedalekém sadu na strom a začala trhat. Za chvíli už u jejího stromu stál tenkrát jedenačtyřicetiletý Zdeněk Moré. V té době byl něco přes půl roku na svobodě. Jinak byl do té doby již čtrnáctkrát ve vězení, doposud ovšem pouze za majetkovou trestnou činnost.

  Zavolal na ni, jestli má hodně třešní, a Hanička mu odpověděla, že ano. Znala ho, protože byl ze sousedství, a bála se ho. Moré pak přešel k dalšímu stromu a odtamtud ji pozoroval. Prý šel v jednu chvíli kolem nějaký chlapec a ona snad chtěla využít jeho přítomnosti, aby mohla bezpečně utéct. Než ale seskočila, byl už kluk pryč. Když slézala ze stromu, shrnuly se jí tepláky tak, že Moré uviděl její kalhotky, což ho vzrušilo. Pak ještě začala sbírat třešně, které jí spadly na zem.

  Podivné ticho

  „Jak se pro ně ohnula, tak to na mě přišlo. V prostoru třešňovky bylo takové divné ticho, a to na mě spolu s pozicí poškozené silně zapůsobilo. Přiblížil jsem se k ní potichu zezadu, chytil jsem ji loktem za krk, přimáčkl k tělu a pozvedl ze země. Potom jsem se s ní několik metrů prodíral křovinami,“ řekl později kriminalistům.

  V křoví ji také znásilnil. Pak si prý vzpomněl na obrázek, který měl doma, se zakrvácenou ženou a mužem vedle ní s nožem. Vytáhl z kapsy zavírací sadařský nůž a Haniččce prořízl hrdlo. Pohled na čerstvou krev a její zápach ho znovu vzrušil. Než se vydal domů, olízal si zakrvácené ruce, aby nepřitahoval ničí pozornost, a nůž cestou zahodil do Rokytky.

  Děti ho znaly

  Po dvou dnech pátrání narazil na Haniččino tělo v třešňovém sadu další školák. A brzy se ozval i chlapec, který kromě pachatele viděl Haničku naposledy. Vzpomněl si, že u stromu, na kterém byla, stál „podezřelý cikán“. Toho dobře znaly i ostatní děti, protože se před nimi v sadu několikrát obnažoval a onanoval.

  Po prvním výslechu na Veřejné bezpečnosti Moré na tři dny zmizel. Pak se ale přišel sám přiznat. Podle vyšetření znalců je Moré agresivní osobou s pedofilní orientací s bisexuálním zaměřením. Kastrace by mohla jeho společenskou nebezpečnost snížit, nicméně jeho psychopatické rysy by neovlivnila. V říjnu 1989 byl odsouzen k smrti, ale odvolal se a počátkem roku 1990, kdy Nejvyšší soud nařídil doplnit dokazování, začal do všech stran rozesílat dopisy, že je nevinný. V květnu téhož roku byl trest smrti zrušen a Morého čekalo doživotí, o rok později mu byl trest zkrácen jen na 25 let.

  Už je venku!

  Poté ho ovšem čekala ústavní sexuologická léčba, kdy byl každé dva roky zkoumán, zda má v psychiatrické léčebně zůstat. A na podzim roku 2023 jej ve věku 75 let propustili z ústavního léčení na svobodu. Po více než 50 letech mu lékaři změnili léčbu na ambulantní. Ochranné léčení totiž podle nich v Morého případě už splnilo svůj účel.

  Zdroj: CNN Prima News, iDNES, Blesk  Nepřehlédněte