• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pelhřimov chce rozšiřovat hřbitov podle návrhu architektonické studie

  3.12.2022
  Doris Drienová

  Pelhřimov v příštím roce vypíše zahradně architektonickou studii na rozšíření hřbitova. Zaplatí za ni asi milion korun, řekl starosta Pelhřimova Ladislav Med (ODS). Rozšíření hřbitova plánuje i Havlíčkův Brod. Na hřbitovech by měla přibýt hlavně kolumbária pro uložení zpopelněných ostatků.

  Pelhřimov podle Meda nepotřebuje kapacitu hřbitova rozšiřovat okamžitě, chce mít ale připravený plán jeho rozšiřování na pozemcích v Křemešnické ulici. „Míst (hrobových) je dost, dělá se to spíš s předstihem, aby to bylo ucelené a mělo to nějakou kulturu. Potřebujeme, aby soutěž ještě schválilo zastupitelstvo, myslím si, že ji vypíšeme po novém roce,“ řekl Med.

  Ve studii rozšíření hřbitova budou muset autoři navrhnout především kolumbária s nejméně 500 místy, nyní jich je na hřbitově 816 a všechna jsou obsazená. Hřbitov v Křemešnické ulici funguje od konce 19. století. Loni na něj bylo do hrobu pochováno 35 lidí, 21 uren pozůstalí uložili do kolumbária. Provozovatelem hřbitova jsou Technické služby města Pelhřimov.

  Podle mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Aleny Doležalové se ve městě plánuje rozšíření hřbitova při Pražské ulici zejména s ohledem na rostoucí zájem pozůstalých o umisťování uren do kolumbárií. „O pohřbívání do země už není takový zájem, ale lidé mají spíš zájem o zpopelnění, místa docházejí,“ řekla Doležalová.

  Příští rok chce Havlíčkův Brod projekt a povolení, následující dva roky se budou úpravy dělat. „Předmětem je úprava stávajících prostorů takzvaného nového hřbitova, a to navazujících na rozptylovou loučku a aktuální urnové hroby v jihozápadní části hřbitova. Celý prostor je lemován hřbitovní zdí z šedých lícových cihel. Budou zde umístěny vertikální i horizontální hrobová místa, cestní síť, rozvod vody, elektřiny a drobná architektura,“ uvedla Doležalová.

  Třebíč pro případné rozšíření nového hřbitova v Táborské ulici může získat pozemky směnou za pozemky u rybníku Zámiš. Rozhodnout ještě musejí zastupitelé, městská rada výměnu v listopadu doporučila. „Není to (rozšíření hřbitova) ale akutní potřeba, bylo to vyvoláno majitelem pozemků a město o ně samozřejmě zájem má,“ řekl starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč). Jinou lokalitu pro další hřbitov město vyhrazenou nemá.

  Jihlava provozuje tři hřbitovy, podle mluvčího radnice Radovana Daňka je na nich kapacita volná. Rozšíření není nutné ani ve Žďáru nad Sázavou, kde jsou také tři hřbitovy. Investovat do nich v příštím roce město bude podle mluvčí radnice Blanky Sobolové jen při opravách. „Budeme připravovat základy pro hrobová místa a úpravu navazujících chodníků. Na hřbitově na Zelené hoře chystáme drobné opravy jako výměnu vývodů, vodních kohoutů a několika kusů laviček. Rádi bychom opravili střechu a schodiště smuteční síně na Zelené hoře,“ řekla Sobolová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte