Pendolino v Bohumíně se srazilo s lokomotivou. Jeden mrtvý

27.6.2022
Redakce

Vlak pendolino odjíždějící do Prahy se dnes brzo ráno srazil ve stanici Bohumín na Karvinsku s posunovací lokomotivou. Srážku nepřežil strojvedoucí. Ve vlaku se lehce zranila členka vlakového personálu, kromě toho utrpěli zranění čtyři zaměstnanci společnosti ČD Cargo na posunovací lokomotivě.

„Pravděpodobná možnost je takzvaná nedovolená jízda, to znamená, že pendolino projelo návěstidlo zakazující jízdu, takže nemělo ještě správně postaveno výhybky a vjelo tam, kam nemělo,“ řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Hmotná škoda podle něj půjde do desítek milionů.

Mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že muži z posunovací lokomotivy od 40 do 53 let byli zraněni lehce a středně těžce. Ve vlaku jelo dalších 16 lidí, cestující byli evakuováni, spoj s plánovaným odjezdem ve 04:59 byl zrušen. Provoz ve stanici Bohumín byl asi na půl hodiny přerušen. Policie na Twitteru uvedla, že vlakový provoz na Polsko je zcela zastaven.

Nehoda se stala v 05:02 a vykolejily při ní dva vozy pendolina, poškozeny byly výhybky. Drážní inspekce na místě mimořádné události zahájila šetření příčin a okolností, na místě jsou čtyři inspektoři Drážní inspekce. „Na místě je v podstatě celý územní inspektorát Ostrava. Samozřejmě to šetření bude nadlouho, potrvá několik měsíců,“ řekl Kučera. Zdůraznil, že všechny informace jsou předběžné. „Strojvedoucí pendolina zahynul a zatím nemůžeme říct, že za nehodu může on,“ řekl.

Kůdela uvedl, že pendolino se po výjezdu ze stanice střetlo se záložní posunovací lokomotivkou řady 742 zvanou Kocour. „V pendolinu zemřel strojvedoucí a jedna obsluhující stewardka byla zraněna zřejmě lehce, čtyři lidé z posunovací lokomotivy skončili v péči lékařů. Dalších 16 osob, které jely vlakem, bylo bez zranění,“ řekl Kůdela.

Podle Humpla na místo vyjelo pět pozemních posádek záchranné služby, strojvedoucímu už ale nemohly pomoci. „Ošetřeni byli čtyři účastníci události, muži ve věku mezi 40 a 53 lety. Všichni byli při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Utrpěli lehká a středně těžká poranění, otřes mozku a poranění končetin,“ řekl Humpl.

Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče převezly sanitky zraněné do okolních nemocnic v Bohumíně, Karviné a Městské nemocnice Ostrava. „Další cestující posádky záchranné služby prohlédly, nebyla u nich však zjištěna žádná zranění,“ doplnil Humpl.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte