Penta Hospitals letos investuje čtvrt miliardy korun převážně do následné intenzivní péče

12.5.2022
Roman Kořinek

Skupina Penta Hospitals chce letos investovat do svých nemocnic 265 milionů korun. Největší část z toho, 114 milionů korun, investuje do posílení následné intenzivní péče nemocnic v Ostrově na Karlovarsku a Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Celkem 77 milionů korun z nich je určeno na výstavbu oddělení dlouhodobé intenzivní péče a následné intenzivní péče v Roudnici nad Labem, za dalších 37 milionů korun chce Penta Hospitals rozšířit také oddělení následné péče v Ostrově, řekla generální ředitelka Penta Hospitals Barbora Vaculíková.

„Je to výsledek našeho letitého úsilí o rozvoj následné péče v nemocnicích, které máme. Pro každou nemocnici hledáme příležitosti k rozvoji a vycházíme z toho, co každý region potřebuje, a z toho, jaké kapacity má nemocnice odborné. Následná péče je něco, co si zaslouží minimálně stejnou pozornost jako péče akutní. Ale to neznamená, že je to jediné téma, kterému se chceme věnovat,“ uvedla Vaculíková.

V Roudnici investice 77 milionů zahrnuje výstavbu dvou nových oddělení. Vzniknou v nevyužívané části nemocnice, která projde kompletní rekonstrukcí a přibude k ní přístavba. Zatímco oddělení pečovatelské intenzivní péče zahájí provoz ještě letos, s dokončením jednotky následné intenzivní péče se počítá v druhé polovině příštího roku.

V Nemocnici Ostrov vznikne za 37 milionů nová jednotka dlouhodobé intenzivní péče a následovat bude rekonstrukce a rozšíření současné jednotky následné intenzivní péče. Ta sídlí v prostorech, které přestávají vyhovovat současným potřebám, a díky rekonstrukci se tak výrazně zvýší komfort pro pacienty i pro personál.

Právě dlouhodobá intenzivní péče je jedním z klíčových oborů ostrovské nemocnice. Dokladem toho je i letošní ocenění Sestra roku pro Kamilu Zikmundovou, zdravotní sestru nemocnice Ostrov se specializací na domácí umělou plicní ventilaci. Právě projekt domácí plicní ventilace, který vznikl v Ostrově v roce 2016, by se mohl postupně rozšířit i do dalších nemocnic skupiny Penta Hospitals.

Principem je, že pacienti, kteří jsou zatím odkázáni na pobyt v nemocnici kvůli potřebě být napojen na umělou plicní ventilaci, získají možnost být v domácím prostředí. Mnohdy je plicní ventilace jediným důvodem pro pobyty v nemocnici, a pacienti v nich tak tráví i dlouhá léta.

V Ostrově se takto podařilo vrátit do domácího prostředí už 25 pacientů, kteří po zaškolení používají umělou plicní ventilaci doma. Jednou z nich je padesátiletá Renata, která strávila devět let v nemocnicích napojená na ventilaci. Teprve když se dostala do Ostrova, sestra Zikmundová ji zahrnula do programu domácí plicní ventilace. Nyní již tři roky žije Renata sama v domě s pečovatelskou službou a, jak dnes řekla novinářům, může dělat prakticky vše, co zdravý člověk, jen s tím rozdílem, že má s sebou přístroj umělé plicní ventilace.

Přesun z nemocnice do domácího prostředí není jen obrovskou motivací pro pacienty, ale také pro personál ošetřovatelských oddělení. Podle Vaculíkové jde navíc o výrazně levnější službu, než je pobyt v nemocnici.

Zdroj: penta hospital/čtk

 


Témata:

Nepřehlédněte