• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Perspektivy malíře a fotografa Milana Valáška jsou k vidění v boleslavském Templu

  9.11.2023
  Fefík

  V mladoboleslavském paláci Templ včera vernisáží začala výstava malíře Milana Valáška PERSPEKTIVY.

  V tvorbě akademického malíře Milana Valáška dominuje člověk, ať je to portrét nebo figura. Prostřednictvím expresivní deformace se snaží v obrazech vyjádřit vnitřní stav, pohyb i napětí duše. Odráží se tak jeho podvědomá snaha o zachování humanity, etiky a estetiky. To jsou klasické hodnoty, které jsou v současném dění různými vlivy napadané, deformované a tlačené do pozadí.

  Právě tato stylizace a deformace naturalistického vidění dává prostor vniknout pod povrch viděného a objevovat tak vnitřní rytmus, který je spojen s všeobecnými zákonitostmi přírody.

  Název výstavy PERSPEKTIVY má ilustrovat snahu o pozitivní včlenění tradičních hodnot do dnešní doby. Každý z nás inspirovaný touto malbou a fotografiemi je atakovaný negativním tlakem a měl by osobně zvážit, kde může sám přispět na svém poli působnosti a očistit tyto základní hodnoty humanity v rámci evropské kultury.

  Přes Jizeru v Mladé Boleslavi povede smíchovská lávka

   

  Milan Valášek se narodil 18. října 1947 v Nitře. Vystudoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Bratislavě, obor volná a užitá grafika, u akademického malíře G. Štrby. V letech 1968 až 1974 absolvoval studium na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě pod vedením akademického malíře L. Čemického (malba) a u profesora V. Hložníka a prof. O. Dubaje (volná a ilustrační grafika).

  V letech 1976-77 byl Milan Valášek učitelem kreslení na Polygrafické škole v Bratislavě. V letech 1977-78 byl art ředitelem ve vydavatelství Slovenský spisovatel.

  Po roce 1978 působil jako malíř, grafik a fotograf na volné noze. V roce 1981 emigroval do Švýcarska, zde pracoval v divadle v Basileji při scénografické realizaci v malířském ateliéru. Současně vyučoval malbu a kresbu při galerii IM STALL v Magdeně. V letech 1981 až 1989 zřídil a vedl galerii Valim (Valdam) v Basileji. Stále působil jako malíř, grafik a fotograf. Dodnes vyučuje malbu na více místech ve Švýcarsku a organizuje malířské týdny v plenéru v oblasti Středozemního moře.

  Výstava v městském paláci Templ bude do 16. prosince.

  Zdroj: SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte