• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Přes Jizeru v Mladé Boleslavi povede smíchovská lávka

  4.11.2023
  Fefík

  Lávka, která téměř sto let překlenovala pražský Smíchov, musela být před několika dny demontována. A v noci na pátek se přesunula do Mladé Boleslavi.

  „Jsem moc rád, že se nám podařilo zachránit technickou památku, a zároveň pro ni nalézt další uplatnění. Chceme ji využít k přemostění Jizery v místě, kde kdysi stával most do dnes již neexistujícího lihovaru. Zůstaly po něm v řece pilíře, které pro lávku využijeme,“ vysvětlil primátor města Raduan Nwelati.

  Ten prozradil, že nápad o přesunu lávky do Boleslavi dostal před necelými třemi týdny při sledování reportáže o jejím bourání. „Bylo mi líto významné stavby z roku 1929 a zároveň jsem věděl, že v rámci revitalizace břehu Jizery a Klenice chceme přemostění v tomhle místě obnovit,“ dodal.

  Poděkoval zároveň všem, kdo se na realizaci tohoto plánu podíleli, protože se celou akci podařilo domluvit a zajistit v rekordně krátkém čase. Slova díků směřovala vedení Prahy, TSK Praha, ministerstvu dopravy, firmě Hanyš a stavebnímu odboru mladoboleslavského magistrátu.

  Jičín chce rekonstruovat městský stadion. Závisí to od dotace z Národní sportovní agentury

   

  Ze Smíchova do Mladé Boleslavi bylo nutné přesunout 110 metrů lávky, náklad vážil 110 tun, a při jeho transportu z hlavního města bylo dokonce nezbytné na několik minut uzavřít Smíchovský tunel. Část lávky, která původně měřila 175 metrů, bude vystavena v Železničním depozitáři Národního technického muzea. Transport proběhl v noci ze čtvrtka na pátek, složení dílů lávek z kamionů pomocí velkého jeřábu během pátečního dopoledne.

  Aktuálně je lávka, jejíž kovová konstrukce je mimochodem ve vynikajícím stavu, deponována v Bezděčíně. V procesu je rovněž definitivní majetkové vypořádání mezi Prahou a Mladou Boleslaví, které ještě musí projít pražským zastupitelstvem. 

  Na jaře příštího roku ji čekají nezbytné dílčí opravy a v průběhu roku 2024 by měla být instalována přes Jizeru. V rámci revitalizace okolí řeky by zde měla do budoucna vzniknout i cyklostezka a odpovídající cesta pro pěší.

  Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte