Pešky nebo na kole. Do práce se dopravte udržitelně

23.1.2023
Simona Knotková

V pondělí odstartovala týdenní lednová výzva Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Pátý ročník akce organizuje opět spolek AutoMat, který tím vybízí veřejnost k takzvané udržitelné dopravě i v zimních měsících. Zájemci se mohou bezplatně registrovat na webu, do neděle pak cestují do práce takzvaně bezmotorově, tedy pěšky nebo na kole. Loni se do výzvy zapojilo téměř 1900 lidí.

Smyslem výzvy je podle pořadatelů upozornit na „neúnosnou, přesto leckdy nedotknutelnou“ automobilovou dopravu ve městech. Registrovaní by měli své cesty zaznamenávat do systému, hodnotit se bude pravidelnost cest účastníků, jelikož podle spolku je právě pravidelnost udržitelných cest zásadní pro lidské zdraví i pro životní prostředí.

Lednová výzva se koná od zimy 2019. Loni se účastnilo 1854 lidí z celé České republiky. Dohromady ujeli 31 300 kilometrů na kole a ušli 9700 kilometrů pěšky, přičemž průměrně připadlo 9,5 kilometru na jednu cestu na kole a 3,5 kilometru na jednu pěší cestu. Podle organizátorů tak lidé díky pohybu ušetřili 5,3 tun oxidu uhličitého, které by jinak během jízdy vypustila jejich auta.

V květnu bude spolek pořádat tradiční Květnovou výzvu, která potrvá celý měsíc. Registrace do Květnové výzvy začnou 1. února.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte