• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pěstitelé budou chmel prodávat pod náklady, pivovary mají zásoby

  3.12.2022
  Doris Drienová

  Pěstitelé chmele budou kvůli dlouhodobým smlouvám s obchodníky letošní úrodu prodávat za ceny, které nepokryjí jejich náklady, řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Zároveň uvedl, že pivovary by měly mít dostatečné zásoby chmele ještě z loňské sklizně. Zemědělci letos přitom sklidili nejméně chmele za posledních deset let a hektarový výnos byl nejnižší od roku 2000. Chmele se podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) sklidilo 4452 tun, zatímco loni to bylo 8306 tun.

  S růstem vstupních nákladů se potýkají zemědělci v celém Česku, například hnojiva zdražila až několikanásobně. Hejda uvedl, že smlouvy pěstitelé uzavírají až na pětileté období. „Bohužel nemáme doložku na prudký růst nákladů. Ceny, které máme dnes ve smlouvách, nám náklady nedokáží uhradit,“ upozornil Hejda. Obchodníci podle něj nejsou ochotní nakupovat chmel za vyšší ceny, do kterých by se zemědělcům růst cen energií a dalších nákladů promítl.

  Uvedl, že z Česka se běžně vyváží mezi 60 až 80 procenty domácí produkce. Odrůda Žatecký poloraný červeňák, což je nejvíce pěstovaná odrůda, je podle něj ve světě velmi žádaná. Vyrábí se z něj pivo plzeňského typu. Letos byla úroda této odrůdy meziročně o 55 procent horší.

  Například pro Plzeňský Prazdroj jsou české suroviny klíčové. Manažer udržitelnosti Plzeňského Prazdroje Ivan Tučník uvedl, že možnost využívat chráněné zeměpisné označení České pivo je podmíněná kromě užití tradičních metod výroby také použitím předepsaných surovin včetně chmele, který nakupuje pivovar od desítek velkých i menších farmářů.

  Doplnil, že smlouvy s pěstiteli jsou nastavované na stanovený objem a u klíčových surovin, jako je Žatecký poloraný červeňák, pivovar uzavírá smlouvy i na dobu několika let. „Kromě toho si ale držíme i pojistné zásoby pro případ jednorázově horší sklizně nebo výkyv prodejů, a to pro celé požadované spektrum odrůd. Díky těmto krokům máme dostatek chmele na výrobu našich piv,“ uvedl.

  Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ke sklizni chmele uvedl, že špatná úroda představuje zásadní důvod růstu jeho ceny. „Zdražující chmel společně se zdražováním energií a obalového materiálu jsou pak hlavními příčinami růstu cen piva,“ dodal. Letos ceny upravovaly Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Budějovický Budvar i například Pivovar Svijany.

  Hejda upozornil na to, že české pivovary by měly mít ještě zásoby z loňské mimořádně úspěšné sklizně. „Pokud nezaváhaly, tak chmel mají,“ doplnil s tím, že pokud by došlo k dalšímu zdražování piva, tak to bude hlavně reakce na růst cen nákladů, nikoli na nedostatek chmele.

  Horší úroda českého chmele naopak příliš neovlivní minipivovary, které často vaří velké množství pivních speciálů, pro které však používají chmel ze zahraničí, uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich. Doplnil, že minipivovary uvaří zhruba tři procenta z celkového množství uvařeného piva v ČR.

  ÚKZÚZ uvedl, že letošní špatnou úrodu chmele způsobila dlouhá období sucha spojená s vysokými teplotami, které se střídaly s krátkými a intenzivními srážkami.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte