• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pět nejlepších pivních barů v Praze

  5.12.2017
  Ondřej Hudec
  Další fotky

  Říká se, že jsme národ pivařů. Je to však skutečně pravda? Čeští zákazníci z devadesáti procent pijí ležáky plzeňského typu. Jenže pivní výběr je mnohem širší. Zaměřili jsme se na ty pražské bary a pivotéky, kde pivům opravdu rozumějí a slova jako Ale, Stout nebo Porter pro ně nejsou neznámými výrazy.

  1. Bad Flash Bar

  Adresa: Krymská 2, Praha 10

  BadFlash2
  Bad Flash

  Bad Flash Bar naleznete hned na začátku „provařené“ Krymské ulice. Na čepu naleznete dvanáct pivních lahůdek od nás i ze světa a k tomu více než 300 lahvových druhů. Pokud nebudete vědět, obsluha vám poradí. Kromě Vršovic naleznete jejich pobočku také v Karlíně.

  2. Ale Bar

  Adresa: Elišky Peškové 9, Praha 5

  Ale Bar
  Ale Bar
  (FB)

  Celkem nový podnik, zaměřující se už podle svého názvu na svrchně kvašená piva- tedy „ejly“. Zaujme vás besprostřední atmosférou menšího a útulného podniku s nabídkou sedmi točených piv a spousty dalších v lahvi. Pro ty, co upřednostňují tradiční ležák je vždy jeden na pípě připraven.

  Nejlepší pizza do ruky v Praze. Kde se dobře najíst?

  3. Zlý časy

  Adresa: Čestmírova 5, Praha 4

  Zlý časy
  Zlý časy
  (FB)

  Nuselská pivnice Zlý Časy je pivu zaslíbené místo, kde se na 48 pípách střídají piva ze středních a malých pivovarů z Čech a Moravy. Nabídka je doplněna širokým výběrem lahvových piv z celého světa, a tak zde může milovník piva podniknout pivní výlet nejen po Česku.

  4. Illegal Beer

  Adresa: Ve Smečkách 16, Praha 1

  Illegal
  Illegal
  (FB)

  Podnik v samém centru Prahy, pár kroků od Václavského náměstí. I přesto, žádná turistická past, ale rodinná pohostinská atmosféra, kde se každý po pár návštěvách může cítit jako štamgast. Pro nepijce piva nabízí i český cider a řemeslné limonády.

  Kam na pořádný burger? Známe pět nejlepších burgráren v centru Prahy, kde si opravdu pošmáknete

  5. Dno Pytle

  Adresa: Vinohradská 63, Praha 2

  Dno Pytle
  Dno Pytle
  (FB)

  Dno Pytle je známá pivnice s nabídkou výběrových bavorských a českých piv. Celkem na osmi pípách tak můžete okusit to nejlepší z českých a bavorských pivovarů. Bavorská piva čepují jak z klasických sudů, tak z tradičních samospádových soudků.

  FOTO: Nejlepší pražské pivní bary

  Nejlepší pražské pivní bary - AleBar1Nejlepší pražské pivní bary - Zlý časyNejlepší pražské pivní bary - IllegalNejlepší pražské pivní bary - Dno PytleNejlepší pražské pivní bary - BadFlash2
  Další fotky
  Nejlepší pražské pivní bary - BadFlash1Nejlepší pražské pivní bary - Ale Bar

   Stout, Porter nebo Ale… Znáte rozdíl?

   

  Ale je označení značně různorodé skupiny typů svrchně kvašeného piva. Termín pochází z angličtiny a původně označoval pivo vyráběné bez použití chmele (v protikladu k chmelenému pivu označovanému jako beer). Později se význam slova posunul a dnes označuje v užším slova smyslu skupinu tradičních anglických, amerických a belgických piv, v širším smyslu se pak někdy používá pro označení všech svrchně kvašených piv (v protikladu k termínu ležák označujícímu piva kvašená spodně).

  Piva typu ale se vyrábějí s použitím kvasinek svrchního kvašení, které na rozdíl od kvasinek spodního kvašení fermentují pivo při vyšších teplotách, rychleji a produkují významnější množství vedlejších kvasných produktů, jako jsou estery či fenoly. Ty pak dávají pivu typický ovocný či kořenný nádech.

  Stout je tmavé pivo typu ale vyráběné z praženého sladu a ječmene, chmelu, vody a pivních kvasinek (svrchně kvasící). Tato piva jsou charakteristická hustou pěnou, tmavou barvou a příchutí po praženém sladu, někdy s ovocnou příchutí. Často se jedná o silná piva (podíl alkoholu může být i 8%). Stout je velmi podobný pivům Porter, jejichž historický vývoj byl podobný, někteří lidé je dokonce považují za jeden styl, kde silnější varianta byla nazývána Stout a slabší Porter. Porter, původně z Londýna, byl údajně takto nazván podle jeho obliby u poslíčků (anglicky porter).

     Nepřehlédněte