• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Petice bojuje za záchranu historické vily v Ledcích

  30.5.2023
  Simona Knotková

  Lidé v petici žádají zachování historické vily v obci Ledce na Kladensku, pokračují jednání. Objekt, který je v havarijním stavu, patří Středočeskému kraji.

  V minulosti vila sloužila sociálnímu odboru a žili v ní handicapovaní, pak byla asi 11 let opuštěná. Její oprava by vyšla podle předběžného odhadu na 70 milionů korun, hejtmanství proto dalo přednost variantě zbourání a postavení dvou domů, které by sloužily klientům sociálního zařízení. Nyní kraj jedná s obcí a se soukromým zájemcem, řekl na pondělním jednání krajských zastupitelů radní pro investice Libor Lesák (ODS). Středočeští zastupitelé petici, kterou podepsalo přes 240 lidí, v pondělí vzali na vědomí.

  Budova Bellevue z roku 1875 bývala hotelem pro lázeňské hosty v zaniklých Lázních Šternberk. Nyní má propadlou střechu a dřevěné části jsou napadené dřevomorkou. Hejtmanství nechalo udělat nezbytné zajištění objektu. „Dále se nechal udělat průzkum, kolik by stála případná oprava vily,“ doplnil Lesák.

  Autorka petice a místostarostka obce Michaela Žáková (nez.) v textu petice uvádí, že úřad nechal vilu léta chátrat, nepečoval o ni jako řádný hospodář a nyní zamýšlí její demolici. „Jako občanka Ledec a zároveň i místostarostka obce s takovým počínáním zásadně nesouhlasím, stejně jako významná část našich spoluobčanů,“ uvedla Žáková.

  Podle Lesáka budou jednání ohledně vily pokračovat, avšak i v případě snahy o její záchranu by zřejmě bylo možné zachovat jen čelní zdi. Byl také podán návrh na prohlášení objektu památkou, zatím ale není vydané stanovisko ministerstva kultury. Dalším postupem by se měli středočeští krajští zastupitelé zabývat na červnovém jednání.

  Středočeský kraj vede od roku 2020 koalice vedená STAN, předtím koalice v čele s ANO a do roku 2016 to bylo několik volebních období s lídrem z ČSSD.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte