Pilota záchranářského vrtulníku někdo oslnil laserem. I s posádkou musel nouzově přistát

12.1.2022
Redakce

Ostravští kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který laserem v Ostravě-Staré Bělé oslňoval posádku záchranářského vrtulníku, a donutil ji tak nouzově přistát. Obviněn může být z obecného ohrožení.

Současný incident se stal 6. ledna v podvečer. „Skutku se dopustil dosud neznámý pachatel, okolo 16:50 v Ostravě-Staré Bělé nebo v jejím blízkém okolí úmyslně oslňoval laserem pilota záchranářského vrtulníku a jeho osádku,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Stroj byl v té chvíli zhruba ve výšce 300 metrů. Pilot byl nucen nouzově přistát.

Stroj se zrovna vracel ze zásahu. „Na palubě byla kompletní posádka. Letěli bez pacienta, kterého předávali na místě zásahu posádce pozemní záchranné služby. To ale nic nemění na závažnosti situace,“ uvedl mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Podle něj se podobné události stávají. „Vždy záleží na tom, jak situaci vyhodnotí pilot. Pokud záblesk vnímá jako ohrožující, jde o bezpečnostní incident. Pak o tom informuje Řízení letového provozu, které kontaktuje policii,“ uvedl Humpl.

On i Michalíková se shodli na tom, že jde o velmi nebezpečný jev, který může skončit nehodou. „Při oslnění pilota laserovým paprskem totiž může nastat ztráta orientace i trvalé poškození zraku, potažmo havárie stroje. Laserové paprsky namířené na letící vrtulník jsou tak velmi nebezpečnou zábavou, s možnými vážnými či tragickými následky,“ řekl Humpl.

Podle zástupců provozovatele moravskoslezské letecké záchranné služby, společnosti Air Transporte Europe, se jejich piloti s podobným incidentem setkali dvakrát. Oba útoky byly za tmy, kdy piloti používají brýle pro noční vidění. Ty navíc světelný efekt laseru znásobují.

I proto policisté žádají veřejnost o pomoc a spolupráci. „Jakákoliv informace související s tímto činem může přispět k jeho objasnění. Své poznatky mohou lidé telefonicky oznámit prostřednictvím tísňové linky 158,“ uvedla Michalíková.

Podobné incidenty moravskoslezští policisté v posledních letech řešili už dvakrát. Oba se staly v roce 2013 a terčem útoku se vždy stal policejní vrtulník. Laserem posádku oslňoval 27. září účastník protiromské demonstrace v Ostravě-Zábřehu. Pachatele se policistům nepodařilo vypátrat. O několik měsíců dříve laser oslnil pilota policejního vrtulníku, který monitoroval bezpečnostní opatření policie během rizikového fotbalového zápasu mezi ostravským Baníkem a Spartou Praha.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte