Plzeň má novou stezku pro pěší a cyklisty, usnadní jim cestu k největšímu plzeňskému rybníku

2.9.2021
Štěpánka Šulanová

Věříme, že nový úsek stezky si rychle najde své uživatele, a hlavně v letních měsících odlehčí již teď hodně využívané stezce podél Velkého Boleveckého rybníka,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. „Nový úsek je příkladem, jak by se měly nové dopravní stavby připravovat. Frekventovanou komunikaci hned při její výstavbě doplnila stezka pro pěší a cyklisty, a to na stavbě, kde se museli domluvit hned tři investoři, tedy Ředitelství silnic a dálnic České republiky jako zástupce státu, Plzeňský kraj a město Plzeň,“ doplnil Michal Vozobule.

Stezku oddělují od komunikace ve velké části její délky svodidla a širší travnatý pás s nově vysázenými stromy, kterých je zhruba 200. Výhodou je, že směrem k Velkému Boleveckému rybníku tlumí zvuky protihluková stěna. V lokalitě přibilo o nové veřejné osvětlení.

Nová stezka navede cyklisty jedoucí z Lochotína ke kruhovému objezdu na Jateční, vyhnout se tak provozu na stezce v ulici U Velkého rybníka. „Její význam cyklisté docení, až bude dokončeno cyklistické spojení ze Štruncových sadů ulicí Luční a Na Roudné. Cyklisté z Lochotína tak získají alternativní spojení do centra, které bude navíc výškově velice příjemné,“ uvedl vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy ze Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

S cyklostezkami podél komunikace se počítá i u dalších úseků východního okruhu, jehož celková délka má být sedm kilometrů. Ten propojí Severní Předměstí přes Jateční k Rokycanské ulici a poté údolím Úslavy až k Jasmínové ulici na Slovanech. Dosud vybudované úseky Západního okruhu se již dočkaly souběžných cyklostezek. Například úsek mezi Novou Hospodou a Křimicemi otevřený v roce 2014 zahrnoval i obousměrnou stezku pro pěší a cyklisty vedenou místy až 30 metrů od komunikace.

Stavbu nové komunikace se stezkou v budoucnu ještě doplní lávka v místě, kde se dříve přejíždělo přes železniční koleje z Mikulky k Boleveckému rybníku.

Nová ulice Na Sudech, kudy cyklostezka vede byla pojmenována podle bolevecké historie. Dříve tady byla továrna na sudy nebo stejnojmená hospoda. Tu můžou pamatovat někteří ještě z 80. let.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte