V Plzni se otevřelo očkovací místo bez registrace. První den přišlo 300 lidí

30.11.2021
Andrea Jančová

V očkovacím centru v Plzni nedaleko hlavního vlakového nádraží a autobusového terminálu naočkovali během prvního dne provozu 307 lidí. Očkovací místo se otevřelo v budově bývalého obchodního domu Prior na Americké třídě v centru města. Ráno před zahájením čekalo na první, druhou nebo třetí dávku vakcíny asi 30 lidí.

Očkovat tam zdravotníci budou každý všední den od 8:00 do 16:00 výhradně lidi bez registrace. Centrum zřídila EUC Klinika Plzeň ve spolupráci s Plzeňským krajem. Zatím je kapacita nastavena na očkování až 500 lidí denně, v případě zájmu ji lze zvýšit na maximálně až 1000 lidí denně, řekl ředitel EUC Kliniky Plzeň Jan Šlajs.

Se zájmem lidí i s prvním dnem provozu je spokojen. Nevyskytly se větší problémy. „Zatím nebyl čas dělat moc reklamu, centrum jsme připravili teprve minulý týden, přesto přišlo hned první den přes 300 lidí. Doufáme, že jich začne chodit alespoň 500, vakcín je dostatečná zásoba,“ řekl Šlajs. Pro první dávku si podle něj přišlo 83 lidí, zbývající si nechali naočkovat druhé a třetí dávky. Jednodávkovou vakcínu Janssen zvolilo 39 lidí, asi 30 lidí si vybralo vakcínu Moderna a všichni ostatní vakcínu Pfizer, dodal Šlajs.

I když lidé si mohou vybrat ze dvou dvoudávkových vakcín Pfizer a Moderna a jednodávkové vakcíny Janssen, zdravotníci se jim snaží vysvětlovat, že při aplikaci jednodávkové vakcíny budou muset stejně brzo přijít na přeočkování, upozornil Šlajs.

Zprovoznit nové očkovací centrum, v němž jsou na ploše 600 metrů čtverečních dvě administrativní místa, tři lékaři na pohovory před očkováním a tři očkovací boxy, trvalo EUC Klinice sedm dní. „Sehnat personál byl nadlidský výkon našeho personálního oddělení a všech nás, co jsme se v tom angažovali. I díky pomoci Plzeňského kraje se nám podařilo nové posily nabrat,“ řekl Šlajs.

Očkování nabízí několik míst v Plzni i po celém kraji, provoz velkokapacitního očkovacího místa kraj ukončil na konci září. Bez registrace očkují krajské nemocnice v pátek dopoledne. To se také v kraji nechá naočkovat nejvíc lidí.

zdroj :ČTKNepřehlédněte