• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Plzeňské náměstí se promění ve vědeckou laboratoř. Budou se tu konat Dny vědy a techniky

    Centrum Plzně hostí v pátek velmi oblíbené Dny vědy a techniky, na které vždy zavítají tisíce návštěvníků. Na náměstí Republiky bude 35 interaktivních expozic odhalovat žákům základních a středních škol tajemství technických a přírodních oborů.

    Na Dnech vědy a techniky se budou pošestnácté prezentovat fakulty Západočeské univerzity,  střední školy a další instituce. Náměstí se promění ve vědeckou laboratoř a ukáže, že se vědou dá skvěle bavit. Na akci, která potrvá od rána do 18:00, je vstup zdarma.

    „V posledních měsících se ukázalo, jak významnou roli hraje při výuce osobní kontakt žáka s učitelem i žáků mezi sebou a že vzájemná interakce k výukovým aktivitám patří,“ řekl rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Kromě univerzity se představí například Techmania Science Center, Centrum robotiky nebo plzeňská a rokycanská hvězdárna.

    Mezi novými expozicemi určitě zaujme Akustika na vlastní uši, která ukáže, jaký vliv má na zvuk prostor, v němž se šíří, a co umožňují se zvukem provádět moderní technologie. V expozici Inteligentní oblečení zase návštěvníci uvidí, jak umí pomáhat hasičům, policistům a zdravotníkům. Nová expozice Čas a autismus zase například předvede, jak lze zmírnit stres akustickou stimulací pomocí frekvenčních ladiček. Finance kolem nás zase odpoví na otázky, jak poznat padělek, jak rozumně spořit a kam investovat.

    Kvůli opatřením ministerstva zdravotnictví bude plocha náměstí oplocena, pro vchod a východ budou dvě místa, kde bude bezpečnostní služba sledovat aktuální počet účastníků a kontrolovat jejich bezinfekčnost.

    Zdroj: vz/ TZ ZČU



    Nepřehlédněte