Zatím dvě školy využily programu, kterým se Plzeň snaží zabránit takzvané menstruační chudobě. Jde o situace, kdy dívky nemají kvůli nedostatku financí rodiny adekvátní přístup k menstruačním pomůckám. Preventivní program připravily magistrátní odbory sociálních služeb a školství na začátku tohoto školního roku a je určený pro žákyně druhého stupně základních škol a pro studentky středních škol. Město tak nabízí podporu všem dívkám, které chodí do škol ve městě, bez ohledu na jejich zřizovatele, informoval v tiskové zprávě magistrát.
Smyslem projektu je zabránit tomu, aby menstruace dívky vyčlenila z běžného života, tedy hlavně ze školní docházky, nebo aby během menstruace používaly nehygienické alternativy. „Projekt má tedy zajistit, aby dívky mohly bez obav zůstávat aktivní ve škole i během menstruace a měly vždy přístup k hygienickým potřebám,“ řekla náměstkyně primátora pro školství Lucie Kantorová (ANO). Město zároveň klade důraz na adresnost, účelnost a určitou odpovědnost spojenou se zapojením dalších případných partnerů.
Projekt financuje magistrátní odbor sociálních služeb a pro školy funguje jako kontaktní místo, kde jsou potřebné hygienické potřeby připraveny. Na nákup hygienických pomůcek je zatím vyčleněno 20.000 korun na kalendářní rok. Pokud by se ukázalo, že to nestačí, je město připraveno tuto podporu ještě posílit. Zatím se přihlásily dvě školy, sociální odbor vydal dosud 35 balení vložek a 15 balení tamponů.
V případě, že by některá žákyně potřebovala opakovaně několikaměsíční pomoc s menstruačními pomůckami, zapojí se do procesu podpory také orgán sociálně-právní ochrany dětí, který pomůže v rodině identifikovat příčiny situace a navrhnout systémové řešení.
Podobný projekt odstartovala například i Ostrava, která na začátku letošního roku nabídla všem svým základním školám menstruační pomůcky pro žákyně druhého stupně. Nabídku tehdy využilo 37 škol. Dívky měly možnost si vložky vyzvednout u pověřených zaměstnanců. Od příštího roku by již mohly být zásobeny dívčí toalety na všech 55 ostravských městských základních školách. Vložky budou umístěny ve volně přístupných zásobnících. Město na to příští rok vyčlení milion korun.
Zdroj: ČTK