Tramvaje budoucnosti? Plzeňské řidiče nahradí autopilot

V Plzni má v roce 2027 jezdit první chytrá tramvaj bez řidiče. Do stejného roku se Plzeň stane centrem chytré mobility budoucnosti s živou laboratoří pro testování autonomních tramvají. 

„Nejpozději v roce 2027 budeme schopni v Plzni realizovat provoz plně autonomní tramvaje. V memorandu jsme vypilovali detaily, které by měly být ekonomickým přínosem pro město i PMDP. Pro Plzeň je to posun v technologii i image,“ řekl Zarzycký.

K podobnému kroku podle něj přistoupili například v německé Postupimi, kde testují robotické tramvaje už od roku 2018. „Na rozdíl od autonomních aut má autopilot v tramvaji jednodušší práci. Pohybuje se po stejné trase, se kterou komunikuje pomocí senzorů, a nemusí řešit tolik proměnných, které by do řízení vstupovaly. Zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že díky omezení lidské chyby je doprava bezpečnější a plynulejší,“ řekl náměstek.

Podle radního pro Smart City (chytré město) Vlastimila Goly by měla v Plzni vzniknout živá laboratoř, která bude v reálném prostředí testovat modely chytré dopravy. Systém propojuje chytré tramvaje, křižovatky, zastávky, chytrou ulici i vozy IZS. Plzeň k tomu připravuje metropolitní dispečink.

ZČU vytvoří v kampusu na Borských polích polygon pro testování chytré tramvaje. „Zapojí se všechny technické fakulty a výzkumné centrum NTC. Budeme se podílet na vývoji řídicích systémů, senzoriky a odlehčených mechanických konstrukcí,“ řekl rektor Miroslav Holeček. Kampus a okolí využívá sítě páté generace. Podle Holečka je každá podobná akce, která posílí zájem studentů o technické vzdělávání, obrovsky důležitá pro budoucnost celé ČR.

Chybí vám cyklostezka či chodník? Plzeň vyzývá občany k vyplnění Názorové mapy dopravy

Díky programu 5G pro 5 měst začal už loni O2 pokrývat Plzeň sítěmi 5G. „Nejrychlejší síť je nyní dostupná na téměř dvou třetinách území. Její klíčové vlastnosti, jako jsou rychlé stahování a odesílání dat nebo nízká odezva spolu s vysokou bezpečností přenosu dat, jsou nezbytné pro vybudování a funkční provoz infrastruktury, která umožní chytrým prvkům vzájemně komunikovat,“ řekl generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Nové tramvaje ForCity Smart pro Plzeň vyvíjí Škoda Transportation. Budou vybavené širokým spektrem senzorů pro sledování tratě, potenciálních překážek i blížících se vozidel IZS a dokážou zajistit prioritní průjezd křižovatkou. Podle Martina Volného, jednatele INTENS Corporation, tak zajistí vyšší bezpečnost cestujících, zpřesnění jízdních řádů a dopravní podnik bude lépe plánovat kapacity a snižovat intervaly tramvajové dopravy.

Správa informačních technologií města poskytne přesnou 3D mapu Plzně s dynamickým modelem dopravy včetně predikcí. „Díky dostupnosti 5G sítí bude možné v reálném čase sbírat a zpracovávat velké množství dat. Umožní poskytovat včasné informace autonomním vozům a zajistit bezpečný provoz,“ řekl ředitel správy Luděk Šantora.

adp

Dnes, 14:21
Žena z Plzně vyrazila na „nákupy“ vybavena alobalem a dalšími potřebami k obelstění detekčních rámů...
Dnes, 14:09
Rozsáhlý požár zachvátil v úterý odpoledne rodinný dům v obci Maršovy Chody na Tachovsku. S...
Dnes, 13:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:28
Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy přijala letos 133 z více než 2 600 uchazečů o...
Dnes, 08:26
Odchovanec plzeňského hokeje Jakub Pour podepsal dvouletou smlouvu s týmem Chicago Blackhawks. Po reprezentačních zkušenostech...
Včera, 15:45
Těžkým zraněním skončila zběsilá jízda na motorce pro osmatřicetiletého muže v Osvračíně na Domažlicku. Na...
Včera, 15:39
Podmíněný trest padl u domažlického okresního soudu. Primáře místní nemocnice uznal soudce vinným z usmrcení...
12.6.2021
Dvě základní školy v Sušici omezily kvůli výskytu koronaviru výuku v některých třídách a děti...
11.6.2021
Ke zmatenému muži vyjížděli policisté do Stříbra na Tachovsku. Mladíkovi se filmová postava zjevila zřejmě...
11.6.2021
Jedním z nejvýznamnějších dnů je pro plzeňský klub 11. červen. Je to totiž den , kdy...
11.6.2021
Osm století historie i současnost šumavského kostela svatého Mořice na Mouřenci u Annína přibližuje nová...
Reklama