• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Plzeňský kraj plánuje setkání s obcemi u Líní, kde má vyrůst podnikatelský park

  4.8.2022
  Andrea Jančová

  Vedení Plzeňského kraje svolá v příštím týdnu jednání s obcemi kolem armádního letiště Líně, kde by měl podle týden starého verdiktu vlády vzniknout strategický podnikatelský park Plzeň-Líně. Mohla by tam vyrůst továrna na výrobu baterií do elektroaut, značky Volkswagen.

  Obce v lokalitě s projektem na 400 hektarech nesouhlasí, obávají se ubytoven s tisíci zahraničními dělníky, problémů s dopravou a vodou i ekologií. Nájemci letiště, kteří mají v hangárech letadla, protestují proti ničení přistávací dráhy.

  Oponenti záměru chtějí referenda, podávají trestní oznámení a stěžují si, že s nimi vláda ani kraj nemluví. Obce vyhrožují, že neprodají okrajové pozemky pro nutnou infrastrukturu, kterou má stát podpořit devíti miliardami korun z dotací. Dovedou si ale představit, že by se zóna zmenšila na méně než polovinu, a byla by tam výroba s vysokou přidanou hodnotou.

  Jasno zda podnikatelský park vznikne, bude po 31. srpnu. Do té doby musí ministryně obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnout, zda armáda letiště potřebuje jako záložní a strategické, nebo ne. „Vláda teď rozhodla, že se má posoudit, jestli ho ministerstvo obrany (MO) potřebuje nebo nebo ne, vzhledem k mezinárodní situaci. Má to sdělit do konce srpna. Pokud by ho uvolnilo, tak dá stát hodlá finance na infrastrukturu,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Kraj chce dohlížet na to, aby vše bylo řádně projednáváno s obcemi, aby byly zapojené do všech řízení.

  „Teď se z toho dělá velká věc, ale není to žádné novum. O tom, že tam má být dřív nebo později průmyslová zóna, rozhodlo v zásadách územního rozvoje v roce 2008. Už tehdy to bylo řádně projednané s obcemi a kraj pak zásady schválil,“ řekl Čížek. Plocha je tam daná a tom, zda se využije část nebo celá, záleží na dalších procesech. Stát se teď podle něj snaží stát přejít z montoven na nové technologie a automobilky na elektromobilitu, takže hledá příležitosti, kde by to šlo řešit. Dodal, že protesty obcí chápe, protože je před komunálními volbami.

  „Teď necháme trochu vychladnout emoce. Chceme v příštím týdnu se všemi obcemi zahájit jednání, nastavit si formu spolupráce a ustanovit pracovní skupinu, kde by měly obce zástupce,“ řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Její vznik schválila vláda v usnesení. Na jednání pozve také zmocněnce pro přípravu SPP Edvarda Kožušníka, náměstka ministerstva průmyslu (MPO). „Všichni sice vrčí na kraj, ale o SPP rozhodla vláda,“ uvedl. Kraj nechtěl, aby někdo z Prahy rozhodoval o zóně v regionu. S obcemi i s aerokluby se chce pravidelně scházet. Ale hlavním koordinátorem by mělo být podle hejtmana MPO, do doby, než by podle usnesení vlády MO převedlo pozemky na kraj.

  V pracovní skupině mají být zástupci ministerstev průmyslu, obrany, financí a dopravy, kraje a okolních obcí. Starostové okolních obcí nesouhlasí s tím, že usnesení vlády počítá s více než dvojnásobnou rozlohou parku, než se dříve diskutovalo. Původně měla mít zóna 180 hektarů. „Jsem strašně zklamaný z toho, co dal kraj jako připomínky bez konzultace s námi, že nás obejdou a třeba že postaví sídliště ve Lhotě a podobné věci. Přijde mi, že se zbláznili,“ řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany), který rozeslal i za další čtyři obce na různá místa protestní dopis.

  Zdroj :ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte