• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Plzní má vést nový průtah. Opozice se stavbou nesouhlasí

  20.5.2024
  Simona Knotková

  Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje spolu s městem stavbu průtahu Plzní.

  Má odlehčit nejpřetíženějším silnicím vedoucím přes centrum – Klatovské ulici, dolní části Karlovarské třídy a sadům Pětatřicátníků, tedy hlavnímu silničnímu tahu Plzní z jihu na sever. Připravují se tři etapy stavby, řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

  Nejdelší bude první část Sukova – Borská, tedy mezi okružní křižovatkou Folmavská a Borskou ulicí, která bude dlouhá asi 2,5 kilometru. ŘSD ji chce začít stavět v roce 2027. „Vznikne čtyřpruhová komunikace, obestavěná po obou stranách bytovými domy, které budou mít rezidentní části mimo komunikaci,“ uvedl Blabol. ŘSD má projekt pro územní rozhodnutí a letos z něj zpracuje dokumentaci pro společné územní a stavební řízení. Je to z toho důvodu, že od 1. července platí i pro silnice první třídy nový stavební zákon, uvedl.

  Na středovém úseku mezi Borskou a Přemyslovou ulicí ŘSD v současné době nepracuje. „Ale Správa veřejného statku města na jeho části připravuje projekt zobousměrnění Husova náměstí,“ řekl Blabol.

  Na posledním úseku mezi Přemyslovou a Karlovarskou ulicí, který je nejkratší, teď připravuje ŘSD technickou studii, která se týká křižovatky u Kalikovského mlýna a zhruba 920 metrů dlouhé mostní estakády mezi Kalikovským mlýnem a křižovatkou u bývalé lékařské fakulty. „Do konce měsíce bude hotový koncept dokumentace a v srpnu její čistopis,“ uvedl ředitel. Tento poslední úsek by podle něj chtělo ŘSD postavit v letech 2029 až 2032.

  Náměstek primátora Aleš Tolar (STAN) potvrdil. že převedení dopravy z frekventované Klatovské ulice, silnice první třídy, na estakádu, by mělo nastat v roce 2033. „Podle odborníků estakáda stáhne až 18 000 aut denně,“ řekl Blabol.

  Projekt je v platném územním plánu z roku 2016 a v zásadách územního rozvoje kraje. „Nejdále je Sukova – Borská, kde se očekává stavební povolení v roce 2025. Projektu úseku Korandova – Kotkova se ujme město,“ řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Kvůli stavbě komunikace bude podle radnice nutné zbourat několik už spíše vybydlených domů v Kalikově a Kotkově ulici, a to kvůli úpravě křižovatky s Přemyslovou a Radčickou ulicí. Estakáda se dotkne také okraje Lochotínského parku. Zásah do zeleně nebude podle vedení města zásadní, protože povede přes údolí a silnice bude na pilířích.

  Opozice se stavbou nesouhlasí. Uvádí, že Plzeň připravuje se státem silniční průtah asi jako jediné velké město v zemi.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte