Jména ke dvěma mrtvým lidem, jejichž totožnost se rokycanským kriminalistům nedařilo léta zjistit, pomohla najít nová mezinárodní databáze Interpolu I-Familia. Díky ní policisté zjistili jméno muže, který v roce 2009 vstoupil před jedoucí vlak, a jméno muže, jehož kosterní pozůstatky se našly v roce 2014 a 2019 v lese u Kladrub na Rokycansku, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.
Policisté měli k dispozici DNA profily obou neznámých zemřelých – staršího muže, který před 15 lety spáchal sebevraždu pod koly vlaku na trati Plzeň – Praha, a muže, jehož lebka a kosti a později i spodní čelist se našly v lese. Příčinu smrti druhého muže nebylo možné určit, odborníci ale nezjistili žádné podezřelé okolnosti jeho úmrtí.
Profily DNA je nyní možné porovnávat v informačním systému I-Familia, který zřizuje a spravuje Interpol. Databázi Interpol spustil v roce 2021 pro potřeby mezinárodní spolupráce při pátrání po pohřešovaných lidech. Biologicky příbuzní pohřešovaného člověka mohou do databáze vložit svůj DNA záznam, který mohou policisté v dalších zemích porovnávat s DNA neidentifikovaných nalezených lidských ostatků. Příbuzní pohřešovaných vkládají svůj profil dobrovolně a se souhlasem, který mohou kdykoliv odvolat. Pokud souhlas odvolají, potvrdí se shoda s nalezeným tělem nebo maximálně po 20 letech se údaje z I-Familia mažou. Databázi policie využívá výhradně ve spojení s pohřešovanými lidmi, není propojena ani neporovnává DNA s databázemi stíhaných osob.
„V těchto dnech kriminalisté obdrželi zprávu z Interpolu Bratislava, že muž, který spáchal sebevraždu skokem pod vlak v roce 2009, byl ztotožněn, a to na základě porovnání DNA syna pohřešovaného, jehož vzorek byl do databáze profilů vložen letos. Jednalo se o muže bez domova,“ řekla Brožová. Rokycanští kriminalisté letos také přiřadili jméno k nálezu kosterních ostatků v roce 2014. Vyrozuměla je národní centrála Sirene Rumunsko, kde zjistili totožnost díky shodě DNA s profilem matky pohřešovaného muže, který byl v Rumunsku podezřelý z násilné trestné činnosti, uvedla mluvčí.
„Oba tyto případy dokazují, že kriminalisté se pátrání po pohřešovaných věnují neustále, mnohdy několik roků. Mezinárodní databáze při srovnávání vzorků DNA pak pomáhá identifikovat pohřešované osoby a lidské pozůstatky. Pátrání z důvodu zjištění totožnosti se poté odvolá. Rodinám pohřešovaných jsou tak zároveň poskytnuty odpovědi, na které čekají někdy i spoustu let,“ dodala Brožová.
Zdroj: ČTK