Po cévní mozkové příhodě je dobré nepanikařit, ale jednat

17.8.2021
Andrea Cerqueirová

„Co bude dál? Bude vůbec něco? Co mám teď dělat? Jak se mám s ostatními domluvit? V mnoha případech nevypadá situace na první pohled vůbec optimisticky – pacient nemluví, nemůže pohnout rukama, nohama, někdy nezvládá ani polykat. Prognóza je často nejistá, ale nevzdávejte se! V případě CMP jde vždy o čas. Nejdůležitější je samozřejmě rychlé zahájení terapie v akutní fázi, obrovský význam má však také následná rehabilitační péče po propuštění z nemocnice. Poctivým cvičením/fyzioterapií, adekvátní odbornou terapií či pravidelnou logopedií, ale i kontaktem s dalšími pacienty po CMP může dojít k výraznému zlepšení a obnovení psychických i motorických funkcí. Je však důležité, aby pacient zahájil tuto terapii co nejdříve,“ říká Hedvika Šebková z Mezigeneračního centra Julie na pražské Zbraslavi, jehož součástí je i Centrum denní péče.

Zbraslavská Julie propojuje děti a staré lidi. Pomáhají si a chystají se na Vánoce!

Péče o senioři, kteří se chtějí udržovat v kondici

Mezigenerační centrum Julie, o jehož činnosti Náš REGION opakovaně informoval, nabízí mimo jiné péči o osamělé seniory, jež chtějí být stále aktivní a udržovat se v psychické i fyzické kondici. Centrum denní péče nabízí i pomoc při návratu pacienta po cévní mozkové příhodě. Do centra může klient docházet dle svých možností denně či jen některé dny v týdnu, v nabídce tam je pravidelná individuální logopedická péče, fyzioterapie, tréninky paměti, tréninky kognitivních funkcí a další terapeutické metody, které klientovi mohou pomoci k návratu do aktivního života. V Centru denní péče se setkávají lidé se stejnou či podobnou diagnózou (po mozkové příhodě, po úrazu mozku, po encefalitidě a podobně), přičemž si jsou navzájem oporou a motivací.

Mezigenerační centrum na Zbraslavi navštívila herečka Milena Steinmasslová

Po covidové pauze návrat k mezigeneračnímu setkávání

„V této chvíli je v Centru denních služeb několik volných míst pro klienty po cévní mozkové příhodě i pro klienty s počátečními stádii Alzheimerovy choroby (případně jinými degenerativními onemocněními nervové soustavy), proto budeme rádi, když si k nám najdou cestu. Víme, že jim umíme podat pomocnou ruku,“ informuje Šebková. „V prvním patře krásné vily, v níž se nachází toto centrum, je i speciální mateřská logopedická škola Julinka, kterou navštěvuje dvanáct dětí s logopedickými problémy. Ve chvíli, kdy pomine obava z covidu, se děti ze školky opět budou moci setkávat při různých aktivitách s klienty centra a navzájem se tak obohacovat. Pokud to jen trochu jde, nepodléhejte panice a začněte jednat,“ dodává.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte