• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zbraslavská Julie propojuje děti a staré lidi. Pomáhají si a chystají se na Vánoce!

  9.12.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Ve zbraslavském Mezigeneračním centru Julie panovala dobrá nálada hned po ránu. Senioři, kteří jej navštěvují, zrovna snídali. Probírali, co se děje nového, i zavzpomínali na filmy pro pamětníky. Lektorka předčítala příběh herečky Antonie Nedošínské. Za chvíli následoval společný program s dětmi z mateřské školy Julinka, která se nachází ve druhém patře centra.

  Všichni seděli na židlích v kruhu, hráli hry, procvičovali ruce a zpívali. Jedna z her spočívala v tom, že buď dítě, starý člověk nebo některá z lektorek šli za dveře a po návratu měli uhodnout, kdo předcvičuje rukama. Při jiné hře měl někdo zavázané oči a měl určit, kdo předvádí zvuky zvířat. Následně se děti odebraly na svačinku a dospělí absolvovali trénink paměti.

  „Dochází k nám především starší lidé po cévní mozkové příhodě, úrazech mozku, ale mohou i ti, kteří takový problém nemají, jen nemohou nebo nechtějí být přes den sami. Staří lidé a zvláště ti po cévní mozkové příhodě potřebují cvičit paměť i ruce, pokud to dělají s dětmi, je to radostnější,“ uvedla pro Náš REGION ředitelka a zároveň zakladatelka centra Markéta Adámková. Do mateřské školy docházejí děti s opožděným vývojem řeči, artikulačními problémy nebo dysfázií.

  Ze staré chajdy nový dětský klub. Maminky vybudovaly zázemí pro děti prakticky z ničeho

  Pohodová atmosféra

  Centrum existuje již pět let a kromě logopedické péče nabízí klientům řadu dalších aktivizačních a terapeutických činností. S klienty zde pracuje také například fyzioterapeutka či keramička. Otevřeno je od pondělí do pátku od 7.30 do 16 hodin, někteří senioři odcházejí třeba už po poledni. „Jde nám především o to, aby se tady všichni cítili dobře,“ uvedla Adámková.

  Denně do centra dochází po 12 dětech i dospělých, jinak má centrum asi 18 dospělých klientů, ne všichni ale chodí každý den. Část programu mají děti s dospělými společný, část individuální. „Jednou měsíčně máme projektový den, tematický program. Jednou jsme se věnovali indonéským tancům, jindy zpěvům nebo bubnování,“ řekla ředitelka.

  V tematickém programu se v centru věnují i ročním obdobím, Vánocům či Velikonocům. Oblíbené je i kulturní okénko, nedávno třeba staří lidé společně odříkali celého Erbenova Vodníka. „Některým dětem se díky kontaktu se starými lidmi zlepšil vztah s prarodiči, které mají daleko,“ dodala. Centrum funguje také díky podpoře z různých fondů, na jeho činnost přispívá městská část nebo nadační fond Josefa Nováka, který vznikl za účelem podpory seniorů. Kdyby se mělo charakterizovat dvěma slovy, zněla by – pohodová atmosféra.

  FOTO: Mezigenerační centrum Julie

  Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 8Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 5Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 6Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 7Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 9
  Další fotky
  Mezigenerační centrum Julie - Mezigenerační centrum Julie – foto AC 2Mezigenerační centrum Julie - Mezigenerační centrum Julie – foto AC 3Mezigenerační centrum Julie - Mezigenerační centrum Julie – foto ACMezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie 2Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie 3Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie 4Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie

  Na vánoční svátky se připravují od listopadu

  Zastavme se u Vánoc, na které se i v Mezigeneračním centru Julie pilně chystají. Tak jako každý rok se tam již od poloviny listopadu připravují na vánoční svátky děti i dospělí. „Celý dům je doslova provoněn sváteční atmosférou. Všichni společně vykrajují, pečou a zdobí perníčky, vyrábějí z papíru i keramiky nejrůznější vánoční ozdoby pro adventní zbraslavský jarmark, ale i pro vlastní potěšení. Při tvoření si všichni zpívají vánoční melodie, které se naučili nebo zopakovali v rámci společného ranního kruhu, kdy se navzájem doprovázeli hudebními nástroji,“ uvedla pro Náš REGION pracovnice centra Hedvika Šebková.

  „A když je při tvoření potřeba víc se soustředit nebo zpěvákům dojde dech, přichází na řadu jemný rozhlasový doprovod, podkres. Zkrátka příjemná sváteční atmosféra, kterou by měl v tomto období zažívat každý, pokud možno v kruhu svých nejbližších. Děti i dospělé čeká ještě do konce roku mnoho společných vánočních chvil, včetně vánoční besídky, kdy si budou předávat dárky, které si navzájem vytvořily. Děti předvedou, co se naučily (písně a tanečky), a senioři jim na oplátku povyprávějí o tom, jak svátky prožívali, když oni byli ještě dětmi,“ dodala.

  Nebude samozřejmě chybět ani domácí cukroví, které přinesou jak klienti, tak i pečovatelky, učitelky a asistentky, které se denně o klienty starají. Ve středu 19. prosince se někteří klienti Centra denních služeb zúčastní i vánočního benefičního koncertu na podporu zbraslavských seniorů za účasti mladých talentovaných violoncellistů Prague Cello Quartet v místním krásném zámku. Ve čtvrtek 20. prosince dopoledne navštíví centrum dechový kvartet, který zpříjemní čas klientům před svátečním vánočním obědem. Díky podpoře již zmíněného Nadačního fondu Josefa Nováka bude v prostorách centra připraveno pro klienty bohaté vánoční pohoštění, které dodá místní Zbraslavský hostinec.  Nepřehlédněte