• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Po čtyřech týdnech sucha se západ Čech dočká deště

  5.6.2023
  Simona Knotková

  Po téměř čtyřech týdnech sucha v Plzeňském a Karlovarském kraji očekává v pondělí odpoledne západ Čech první deště. Mají trvat týden a pokračovat v dalším týdnu.

  Nepůjde o plošné přeháňky, ale lokální deště, často s bouřkami. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý ráno v 06:00 zruší výstrahu na nebezpečí vzniku požárů, řekla v pondělí Jana Adamovská z plzeňské pobočky ČHMÚ. Výstraha meteorologů trvala dva týdny, kraj při ní vyhlašuje zákaz rozdělávání ohně v přírodním prostředí.

  „Do půlnoci (ze dneška na úterý) by měly být srážky na většině území západních Čech,“ uvedla Adamovská. Deště začnou od jihovýchodu, není jisté, jestli přes den dojdou až do Karlovarského kraje. „Ale v noci by mělo, hlavně na východě území, pršet,“ uvedla. V úterý budou srážky slábnout, ale další dny už budou bouřkové. Na Šumavě mohou být lokální bouřky už v úterý. Od středy po celý týden už bude přeháněk a bouřek víc,“ řekla. Deště budou lokální, ne úplně plošné. Třeba v Brdech může spadnout víc srážek, ale někde pršet nemusí. Podle Adamovské se určitě nedorovná potřebná vláha v půdě, ale přeháňky jsou pozitivní s ohledem na požáry. „Také na příští týden to zatím pořád vypadá na přeháňky a bouřky,“ uvedla.

  V regionu je na řadě míst vidět vyprahlá a popraskaná půda. Vody viditelně ubylo také v největší přehradní nádrži Hracholusky na Plzeňsku. Podle velitele plzeňského územního odboru Hasičského záchranného sboru (HZS) Pavla Musila bylo v zimě málo sněhu a půda vyprahne za relativně krátký čas. „Už čtvrtý týden neprší a opravdu stačí velice málo a může z toho být velká mimořádná událost,“ řekl Musil. Hasiči na západě Čech zasahovali v minulých dnech u dvou větších požárů na severním Plzeňsku, o minulém víkendu hasili dalších osm ohňů v lesních porostech Plzeňského kraje. V neděli hořel les v okolí Bublavy v Karlovarském kraji, kde pomáhali Němci a vrtulník.

  Zatímco v minulých letech zasahovali hasiči u hořících travních a lesních porostů většinou v létě, loni už to bylo podle Musila výrazně dříve a letos je to podobné. „Ve statistice Generálního ředitelství HZS byl největší meziroční nárůst počtu požárů ve venkovním prostředí paradoxně v březnu oproti stejným měsícům předchozích let,“ uvedl.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte