Po virtuální jízdence sahá přes 15 procent cestujících

13.5.2022
Jiří Bydžovský

Cestující českobudějovické MHD už pátý měsíc nemusí řešit, kde si koupí jízdenku nebo jestli mají dost drobných po kapsách. Pořídit ji totiž mohou prostřednictvím bezkontaktní platby až ve voze. S virtuálními jízdenkami za celkových 2,9 milionu korun se k dnešku svezlo už 146 tisíc pasažérů.

Za necelý půlrok virtuální jízdenka předehnala dosavadní typy elektronického jízdného – SMS a Sejf jízdenku. „Už prvních pár měsíců s virtuální jízdenkou ukázalo, že se na ni skutečně vyplatilo počkat. V dubnu jen nákup jízdenky ve voze využilo 15,5 procenta cestujících, čehož v posledních letech horkotěžko dosahovalo elektronické jízdné celkově. Nyní ho ve formě virtuální, SMS nebo Sejf jízdenky využívá už 36 procent pasažérů,“ řekl ředitel DPMCB Slavoj Dolejš.

Z 23 linek MHD si nejvíce zákazníků virtuální jízdenka našla na lince 5, a to téměř šestinu. Na trase ze sídliště Máj do Rožnova přes hustě osídlené sídliště Vltava, Pražské sídliště a centrum ji do konce dubna cestující využili pro více než 21 tisíc cest. Dalšími nejběžnějšími linkami, na kterých cestující virtuální jízdenku nakoupili, byla trojka s 20 tisíci jízdenek  a linka 9 s 17,8 tisíci virtuálních jízdenek.

Nočními linkami mezi půlnocí a pátou ranní se od prosince do dubna zatím s virtuální jízdenkou svezlo celkem 726 cestujících. Podobně si přitom vedou i denní linky 14 z Vltavy směrem do Nového Vráta , 12 mezi Husovou kolonií a Nádražím , nebo linka 8 z Máje do Nemanic  a speciální školní linka 45 mezi Švábovým Hrádkem a Májem.

„Vidíme ale, že virtuální jízdenku cestující nevnímají jen jako nouzové řešení, ale jako pohodlnou volbu 63 procent jich  cestující zakoupili v zastávkách, na kterých je automat na papírové jízdenky k dispozici,“ uvádí Slavoj Dolejš.

Stejně jako u ostatních typů jízdného cestující nejčastěji sahají po základní 60minutové jízdence, kterou zakoupili ve 139 tisících případech. Oblíbené jsou ale také 60minutové zlevněné jízdenky pro osoby do 15 let.

Zdroj:vzNepřehlédněte