Po železničním neštěstí se v Plzni zvedla vlna solidarity. Nemocnici zavalili dárci krve

5.8.2021
Andrea Jančová

Transfuzní stanici v Plzni okamžitě po výzvě obsadili dárci, kteří chtěli pomoci obětem železničního neštěstí. Zdravotníci tady odebírali nejvzácnější tekutinu až do páté odpolední. Dnes za rychlou a nezištnou pomoc poděkovali milým vzkazem na sociálních sítích : 

„Vážení a milí s krví v žilách! ❤
Jste skvělí a děkujeme za obrovskou lavinu solidarity! Momentálně je krize za námi, nemusíte spěchat pomoci přímo dnes, v následujících dnech vás ale všechny rádi uvidíme a odebereme. Omlouváme se, nestíháme odpovídat na dotazy a komentáře. Přijďte i další dny, pokud můžete.
Děkujeme Vaše Transfuzní oddělení FN Plzeň“

Bilance střetu rychlíku a osobního vlaku u obce Milavče na Domažlicku je tragická. Tři lidé na místě zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík. Třetí obětí je žena, která v regionálním vlaku. Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění.

Srážka vlaků u Milavče. Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Většinu zraněných převezly sanitky do plzeňské fakultní a domažlické nemocnice, dva přepravili záchranáři vrtulníkem do Prahy. Desítky lidí utrpěly lehčí zranění. „Celkem jsme ošetřili 67 lidí,“ řekla Našemu regionu mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli.

Srážka vlaků na Domažlicku. Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala škody přesáhnou 100 milionů korun. Na místě pracovalo pět inspektorů, včetně generálního. „Expres z Mnichova měl ve výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody jsou předmětem šetření,“ uvedl.

Odpoledne začalo odklízení poškozených vagonů a pracovalo se tady celou noc. Provoz na trati by mohl být obnoven podle odhadů v pátek večer. Méně poškozené vagony už se podařilo odtáhnout. Na místě už je velký pozemní jeřáb, který bude zvedat lokomotivu z náspu.

Zdroj: HZS, Město Plzeň, FN PlzeňNepřehlédněte