Počet případů klíšťových onemocnění na jihu Čech je výrazně vyšší než loni

15.8.2022
Jiří Bydžovský

Počet případů klíšťových onemocnění na jihu Čech je výrazně vyšší než loni. Hygienici dosud evidovali 233 případů lymeské boreliózy a 67 klíšťové encefalitidy. Jihočeský kraj patří v Česku dlouhodobě mezi ohniska s největším výskytem klíšťových onemocnění.  

„U lymeské boreliózy je to o 101 více než vloni v tomto období. Největší nárůst je na Českobudějovicku, kde je o 37 případů více než vloni. Českokrumlovsko má letos 47, vloni mělo pouze 14,“ uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V posledním týdnu hygienici evidovali v kraji osm nových případů boreliózy.

U encefalitidy je meziroční rozdíl ještě vyšší. „Vloni jsme v tomto období měli 30 případů, výskyt je oproti loňsku více než dvojnásobný. Na Českobudějovicku máme aktuálně 18 potvrzených případů, 13 na Českokrumlovsku a devět na Jindřichohradecku,“ uvedla zástupkyně epidemioložky jihočeských hygieniků Gabriela Žampachová.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný.

Zdroj:čtkNepřehlédněte