Pod dozorem Honzy Tuny: Roušky a Babiš

Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech a pandemiích před ní varovali už na jaře. Německo a vláda Angely Merkel se na ni chystaly už od dubna. Bez populistických výkřiků a teatrálního naparování se. Klidně, zodpovědně, věcně. U nás. Nic. Jen vychloubání, jak se od nás učí celý svět, jak jsme nejlepší. Výsledek? Jsme na tom nejhůře z celé Evropy, dostáváme se do izolace a podle všeho to je teprve začátek.

A tak jsme zmateni. Už nevěříme ničemu. Nastala krize důvěry. Což je při tom vládním chaosu a neustálém „Odvolávám, co jsem odvolal. Slibuji, co jsem slíbil…“ pochopitelné. Chaosu. A svoji zlost, chaos, zmatek a nedůvěru vyvolané nekompetentní populistickou vládou obracíme proti něčemu, co za nic nemůže a je tím minimem, které nás jako společnost může ochránit, zachránit životy a minimálně oddálit další lockdown a vypnutí ekonomiky. Aniž by nám to bralo jakoukoliv svobodu.

Proti rouškám. Ty nejsou stoprocentní spásou a záchranou. Ale mohou šíření viru zásadně omezit a zmírnit. Bezpečnostní pásy v autě vám taky stoprocentně nezajistí, že nezahynete při nehodě, ale podstatně sníží riziko a pravděpodobnost, že se tak stane. Tak je to s naprostou většinou preventivních opatření ve všech sférách života.  A především. Roušky nechrání tolik svého nositele (i když trochu taky) jako toho, kdo stojí proti němu, vedle něj.

Přinejmenším dokáží omezit dávku viru, kterou ten proti vám dostane. A už jen to je důležité. Představte si modelovou situaci. Bezpříznakový přenašeč nebo člověk v inkubační době, který netuší, že je nakažený a posílá virus dál a dál. Třeba v obchodě stojí ve frontě s onkologicky nemocným pacientem. A bez roušky na něj prská virus, který ho může zabít nebo přinejmenším způsobit vážné zdravotní komplikace, protože má oslabenou imunitu. Přitom by mohl po úspěšné léčbě onkologického onemocnění dál plnohodnotně žít další roky.  Už jen snížení nálože a množství viru, kterým je člověk zasažen, zásadně ovlivňuje, jak vážný průběh u něj nejen Covid-19, ale jakékoliv jiné virové onemocnění, třeba běžná chřipka bude mít. A o to tu jde.

Ten virus s námi bude minimálně do jara a podzim a zima nebudou dobré.

A přece nemůžeme chtít, aby ohrožení lidé, starší, chronicky nemocní, obézní, těhotné a další řadu měsíců nevycházeli z domu. Nemohli jít na nákup, na úřad, k lékaři,….

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Spory kolem referenda v Řevnicích, zastupitelstvo překopalo otázky

Drastickým řešením by bylo opětovné zavření skoro všeho, Pro všechny. Zákaz toho, aby se lidé potkávali. To je teprve omezení svobody. Ne kus láky na puse. Ta nám naopak umožňuje, aby nám svoboda vydržela. Samozřejmě je nutné roušku udržovat v co největší čistotě, sterilitě a cca po dvou hodinách ji měnit. Ale to přece není žádná vysoká daň a omezení naší svobody.  Nebo je snad omezením svobody to, že si myjeme a dezinfikujeme ruce?  To je samozřejmě velmi důležité, roušky nejsou samospásné.

Jako otec čtyř dětí si dobře pamatuji, že po narození nejstarší dcery, která přišla na svět v lednu, kdy řádila chřipková epidemie, jsem ji po určitou dobu, když byla nejmenší a přivezli jsme si ji z porodnice, raději choval v roušce. Dobrovolně a rád.

Každé virové onemocnění má svou inkubační dobu, kdy ho roznášíme dál, ale netušíme to, protože ještě nemáme příznaky, nebo máme silnou imunitu, příznaky se u vás vůbec neprojeví a nemoc nepropukne. Ale infekční pro své okolí jsme. A ne každý má imunitu silnou jako vy, který jste zdravý, silný jedinec, který zdravě jí, otužuje se, sportuje, chodí pravidelně do sauny, atd. Ne každý má to štěstí. Ne každý si svou imunitu pečlivě dlouhodobě buduje. Souhlasím, mnohdy je to chyba těch lidí samotných, že jsou třeba obézní, nic nedělají, atd.,, Ale… za to je přece nebudeme trestat smrtí!

Virus, se kterým bojujeme, je stále nevyzpytatelný, o jeho původu se stále moc neví a nikdo neví, jak se zachová. Proto musíme být preventivně obezřetní a třeba být příští rok na jaře šťastní a slavit, že se nenaplnily ty nejhorší scénáře a „pojištění“ = nošení roušek v uzavřených prostorech plných lidí jsme platili zbytečně. Každé pojištění je nejlepší, když ho nemusíme čerpat.

Víte, blíží se období plískanic, krátkých dnů a dlouhých nocí, nedostatku slunečního svitu, podzim, zima, …. Období, kdy naše imunita dostává na pr… Kdy jsme zásadně více uvnitř v budovách než venku na čerstvém cirkulujícím vzduchu. A jsme ohrožení běžnými virózami, chřipkovými viry, nachlazeními, atd. Někdo více, někdo méně. A když máme oslabené dýchací cesty třeba právě „obyčejnou“ chřipkou a na tyto oslabené dýchací cesty „nasedne“ nový typ koronaviru, má přímou cestu, „dálnici“ do plic otevřenou bez jediné mýtné kontroly. A v tom je problém. Když se dostane do plic. Problém je, když se virus začne utrhávat z řetězu a nekontrolovatelně se šířit a lidé jsou zároveň oslabení. A na pokraji takového období pomalu bohužel stojíme.

Samozřejmě roušku nebudu nosit na procházce, v lese, u vody, v parku, na horách, kde v mé blízkosti nikdo nebude. Něco jiného je ale obchod, úřad, ordinace lékaře, autobus, metro, atd. Vnitřní prostory plné lidí. A věřte, že mě rouška na obličeji taky štve. Ale vše je něčím vykoupeno a tohle není žádná velká daň.

Po téhle planetě vždy chodily morové rány, pandemie,… Byly, jsou a budou. Bohužel. Je vždy jen otázkou času, kdy přijdou. A od té poslední uběhlo právě díky tomu, že se lidstvo lépe než dříve bránilo, podstatně více času než bývalo běžné.  To nic nemění na tom, že čínský komunistický režim je hlavním viníkem. Protože šíření nákazy dlouho tajil a svět nemohl včas přijmout opatření, která by pandemii a její nástup minimálně zmírnila.

Ale to už je teď jedno. Už se stalo. A my se tomu musíme nějak postavit. A pak třeba soudit viníky a po čínských komunistech žádat u mezinárodního tribunálu náhradu škod….

To, co tu píši, není v žádném případě obhajoba Babišovy vlády. Naopak. Právě jeho nekompetentnost, chaotičnost, neustálé změny, házení viny na jiné, lhaní, populismus, atd. je viníkem toho, že řada lidí ztratila důvěru a už nevěří vůbec ničemu. A vybíjí si vztek a svůj zmatek z toho, co se děje, na kusu látky, který za nic nemůže.

Je samozřejmě neuvěřitelné, že ačkoliv byl Andrej Babiš prokazatelně řadu hodin v jedné uzavřené místnosti s nakaženou osobou, o tom, že měl respirátor, neexistuje jediný důkaz, naopak je spousta fotek, kdy na puse nemá vůbec nic, nemusel jako všichni ostatní v celé zemi ani na den do karantény. Tedy se musíme ptát, jestli teď neroznáší virus, třeba mezi lidmi na předvolebních mítincích.

Pokud chceme proti něčemu bojovat, tak ne proti látce, ale proti nekompetentnosti těch, kteří o nás rozhodují. Roušky nejsou výmyslem Babiše. Naopak. Podívejte se třeba na Taiwan, který s pandemií bojuje skoro nejlépe a nejúčinněji na celém světě. Nebo třeba do Portugalska, Německa, Jihoafrické republiky a dalších zemí.

Jsem si na 90% jist, že nejpozději v prosinci, spíš dříve naprostá většina z nás sama roušky nasadí, aby ochránila své okolí, tedy i sebe a aby právě zbytečně nemusela při dramatickém nekontrolovatelném šíření viru, kolapsu zdravotního systému (který je kvůli vládě poddimenzovaný a nezvládne velký nápor, většina lékařů je starších a v důchodovém věku, tedy patří mezi ty nejohroženější, už teď chybí a to se ještě nic katastrofického neděje) přicházet o opravdové svobody.

Přehnaný paralyzující strach je špatný a zničující.

Špatné a zničující je ale také zlehčování a popírání problému, který tím v žádném případě nezmizí….

Přeji nám všem pevné zdraví a za 14 dní se těším na počtenou. Váš Honza Tuna.

Pražské vysoké školy se zavírají. Bude se v nich bude učit na dálku

 

 

Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Reklama