Podkrkonošské povstání v květnu 1945. Unikátní výstavu uvidíte v Jilemnici

6.5.2021
Fefík

Krkonošské muzeum v Jilemnici prodloužilo do 6. června výstavu Stopy osvobození v Jilemnici, instalovanou před rokem k 75. výročí událostí května 1945, kdy už 3. května vypuklo v tomto podkrkonošském městečku povstání. Výstava je vskutku unikátní a je tedy ještě celý měsíc času, kdy bude možné ji vidět.

Do 6. června se můžete přijít podívat také na výstavu Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší, která představuje několik desítek nejzajímavějších monolitických křížů z období středověku a novověku v našem regionu.

Kromě toho jsou k vidění i na stálé expozice o historii lyžování v Krkonoších a obrazárnu sbírek díla slavného malíře Františka Kavána.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí nabízí v historických domcích na Náměstí Míru kromě stálých expozic historie města Vrchlabí, historie krkonošských řemesel a lidového nábytku také výstavu obrazů Friedricha Iwana Sněžný Iwan – malíř Krkonoš, instalovanou ve dnech, kdy se musela muzea uzavřít.

Navštivte hrad Valdštejn! Dozvíte se, k čemu se užívaly čajové panenky

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou nabízí dvě výstavy, prodloužené až do konce března 2022. V jedné se představuje dílo paseckého fotografa Petra Kučery, unikátní dokumentaci života v Pasekách v první polovině minulého století. Druhá výstava, nazvaná U prostřeného stolu, vám nabídne pohled na stolování v minulosti a ukáže krásné kousky nádobí z muzejních sbírek i z domácností v Pasekách a okolí. Kromě výstav zveme i do stálých expozic historie života v Pasekách, historie Krkonošské houslařské školy, ochotnického divadla i života zapadlého vlastence Věnceslava Metelky (a jeho literární podoby, ztvárněné Karlem Václavem Raisem).

Lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově nabízí pohled na historii využívání krkonošských lesů i života v nich, včetně diorámatu krkonošských živočichů, populárního především mezi dětskými návštěvníky.

Informační centra Správy KRNAP v Harrachově, Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýně se veřejnosti otevřou pravděpodobně v pondělí 10. května.

Rekonstrukce bývalého kláštera ve Vrchlabí nabrala zpoždění. Na vině je covid i spodní vodaNepřehlédněte