Podkrkonošský turistický dvojboj: rozhledna s muzeem psacích strojů

15.8.2021
Fefík

Kdo se vydá do malebné přírody hornaté východní části Libereckého kraje, kam již sahají Krkonoše, ten by neměl opomenout výstup do 70 schodů na rozhlednu, která připomíná obrannou věž středověkého hradu nebo maják. Sice je poměrně mladá, ale i tak stojí za návštěvu. Nachází se v  horském prostředí a nabízí daleké výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj a obrysy Orlických hor.

Zbudovat osmnáct metrů vysokou kamennou rozhlednu se zastřešeným vyhlídkovým ochozem se v roce 2008 rozhodl rodák z nedalekých Roprachtic František Hubař. S nadšenými sousedy pro stavbu použili kameny z okolních starých a rozebraných objektů.

Lezení na kopce je v módě. V případě Tábora vás odmění rozhledna, kostel i restaurace

Rozhledna má kamennou základnu s půdorysem a vnitřní cihlovou vyzdívkou. Za dřevěným ochozem z modřínu stojí tesařské práce Václava Pacholíka.

Za návštěvu rozhodně stojí také sousední muzeum psacích strojů, kde jsou k vidění nejen historické psací stroje vyrobené do roku 1939, ale i věci, které byly třeba k jejich údržbě a sloužily v dávných kancelářích.

K rozhledně vede silnice č. 289 ze Semil. Pěšky je dostupná z obce Roprachtice nebo Vysoké nad Jizerou. Nejbližší železniční zastávka je Poniklá, vzdálená asi sedm kilometrů.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte