Podnikatelé mohou žádat o dotace na zavádění digitálních technologií

30.6.2022
Andrea Jančová

Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň nabízí pomocnou ruku podnikatelům, kteří chtějí využít peníze z dotačních programů Ministerstva průmyslu a obchodu pro růst konkurenceschopnosti a posunout své podnikání kupředu.

Ministerstvo vypsalo dva dlouho očekávané dotační programy podporující digitalizaci ve firmách. BIC Plzeň teď nabízí pomoc podnikatelům s vypracováním žádosti do těchto dotačních programů. První z programů se jmenuje The Country for the Future, podporovány jsou skrze něj inovace produktů, postupů a inovace organizační, zejména projekty zaměřené na uplatnění moderních technologií či výsledků výzkumu a vývoje v podnikové praxi, které přispívají ke zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti žadatele.

„Od nových technologií k zavedení reálné inovace do praxe vede v podniku zpravidla ještě dlouhá cesta. Firmy ale mohou žádat o 50% dotaci na výdaje, které jsou s inovací spojené, tedy na mzdy, materiál, odborné služby, investice do potřebných zařízení a podobně. Letos je podpora určena na projekty, které vedou k naplnění cílů v oblasti digitalizace, jako jsou například aplikace umělé inteligence při řízení výroby, využívání 3D tisku, rozšířené reality či posilování kybernetické bezpečnosti. Na jeden projekt lze získat až 20 milionů korun, dotace se vyplácí předem formou ročních záloh. Žádosti je nutné podat do 5. srpna, výsledky by měly být známé v lednu 2023,“ vysvětlil Zbyněk Doležal, konzultant BIC Plzeň.

Druhý program určený na digitální transformaci podniků je součástí Národního plánu obnovy a využít jej mohou podnikatelé, kteří zvažují pořízení hardwaru nebo softwaru do firmy, a to včetně služeb expertního poradenství pro návrh, implementaci a řízení ICT v organizaci.

„Podpořen bude nákup nevýrobních technologií, například zavedení pokročilých systémů pro řízení podniku, vybudování robotických skladů či nasazení chytrých senzorů pro monitoring výrobního provozu. Dotaci však v tomto programu nelze žádat přímo na výrobní stroje a zařízení. Minimální dotace na projekt je jeden milion korun, maximální 15 milionů korun. Žádat mohou malé, střední i velké podniky, a to do 16. září letošního roku,“ uzavřel Zbyněk Doležal. Poradenské služby konzultantů BIC Plzeň využily již desítky společností, které úspěšně získaly finanční podporu pro své projekty.

 

Zdroj :vz, Magistrát města Plzně


Témata:

Nepřehlédněte