• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podvodník vylákal peníze ze správcové farnosti i duchovního

  2.12.2022
  Simona Knotková

  Z rozsáhlých podvodů obvinili kriminalisté sedmačtyřicetiletého muže z Šumperku. Od října roku 2020 do srpna letošního roku podle policie vylákal lstí od důvěřivých lidí téměř 2,5 milionu korun. O peníze připravil mimo jiné správcovou farnosti a duchovního, další lidé přišli o částky v rozmezí od 1,5 milionu korun po desítky tisíc. Muži, několikanásobnému recidivistovi, za trestný čin podvodu hrozí až osm let vězení. Soud jej poslal do vazby.

  Nejvyšší částku, celkem 1,5 milionu korun, získal muž od ženy, která inzerovala prodej pozůstalosti po rodičích. „Předstíral zájem o koupi, kdy nejvíc ho zaujal obraz s tím, že majitelce za čtyřprocentní provizi nabídl možnost zprostředkovat jeho prodej na aukci ve Vídni,“ uvedla mluvčí. Peníze od ní vylákal například za údajnou aukci či za provizi z údajného prodeje.

  Podobně připravil muž podle policistů o peníze také správcovou farnosti z obce na Brněnsku, která inzerovala prodej vyřazeného nábytku. Obviněný se jí podle kriminalistů nabídl s pomocí s prodejem starého nábytku na aukci ve Vídni a manipulativními metodami z ženy postupně vylákal necelých 260 000 korun. „O svých 62 600 přišel i duchovní, s nímž daný prodej konzultovala a řešila,“ doplnila Zajícová.

  Muž podle kriminalistů také nezaplatil fakturu za 15 000 korun za stomatologický výkon v Šumperku, o více než půl milionu korun podle policie obral také třicetiletého cizince při údajně výhodné směně finančních prostředků za cizí měnu. Dalším oklamaným se stal starší muž, od kterého vylákal během několika měsíců letošního roku 86 200 korun za provedení opravy hrobu v Moravičanech. Poslední obětí se stal poškozený z Pelhřimova, který prostřednictvím inzerátu hledal pracovníky na lesní práce. „Během komunikace mu podvodník nabídnul k odprodeji montovanou halu za částku 25 000 Kč a zaslal mu k ní i fotografie. Pak ho přesvědčil o vyplacení zálohy na zakoupení a dopravu,“ dodala policejní mluvčí. Poškozený přišel o zhruba 9000 korun.

  Podezřelý muž byl již v minulosti za majetkovou trestnou činnost několikrát odsouzen, a to i k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Nových případů podvodu se dopustil nedlouho po propuštění z vězení.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte