Podzemí liberecké galerie se po odklizení následků bouře znovu otevře

14.9.2022
Simona Knotková

Krajská Oblastní galerie v Liberci od středy po více než dvou týdnech zpřístupní návštěvníkům své druhé podzemní podlaží. Od konce srpna bylo uzavřené kvůli odstraňování následků bouřky, kdy dovnitř natekla voda. Výši škod podle zastupujícího ředitele galerie Vladislava Mareše ještě neznají, řádově půjde o stovky tisíc až miliony korun.

„Umělecká díla ale poškozená nebyla,“ dodal. Bylo to i díky tomu, že pracovníci galerie je ještě během silné bouřky 28. srpna odnesli do bezpečí.

Voda s bahnem se dostala do technických prostor v druhém podzemním podlaží galerie a poškodila i areál zahrady. Podle Mareše pracovníci galerie stále ještě zjišťují, v jakém rozsahu bude nutné provést opravu žulové cesty.

Galerie je v ďolíku na křižovatce Masarykovy a Vítězné ulice, při přívalovém dešti poslední pátek na konci srpna po silnicích tekly desítky centimetrů vody. Galerie byla kvůli odstraňování škod několik dnů zcela uzavřená a předčasně skončila výstava obrazů malíře Maxe Kaminského v podbazénové hale. Několik dalších expozic bylo dočasně uzavřeno, znovu otevřené pro veřejnost budou od této středy. „Návštěvníkům galerie je tak opět přístupná výstava Nostalgie periferie, kterou naleznou v Grafickém kabinetu a kde se již tento čtvrtek 15. září bude konat komentovaná prohlídka s autorem výstavy Nikolajem Savickým. Otevřeny jsou opět také stálá expozice Zlatý věk nizozemské malby a interaktivní expozice Buď v obraze včetně aktuálních intervencí laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2021,“ uvedla mluvčí galerie Dagmar Fialová.

Přívalový déšť a silný vítr na konci srpna poškodily v Liberci i další místa. Jen radnice škody na svém majetku odhadla na více než deset milionů korun. Mimo provoz byl několik dnů i městský plavecký stadion, kde byla zatopena rozvodna elektrické energie pro celý areál. Voda natekla i do některých částí krajské knihovny, Malého divadla či do Svijanské arény v areálu Sport parku Liberec. Uzavřené musely být i některé prodejny v obchodním centru Forum a v tamní restauraci McDonald´s se zřítila část sádrokartonového stropu, nikomu se nic nestalo. Zrušen byl také kvůli zničeným stánkům sklářský trh na náměstí u radnice.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte