• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Polák měl na Karvinsku sklady s nelegálním tabákem

  16.5.2024
  Simona Knotková

  Olomoucký vrchní soud ve středu zvýšil polskému obchodníkovi Piotru Bosakovi trest za nelegální skladování 112 tun tabáků ve skladech na Karvinsku z šesti let na 7,5 roku. Vyhověl tak návrhu žalobce.

  Soud muži zároveň uložil trest vyhoštění z území České republiky na dobu deseti let. Škoda za neodvedení spotřební daně je nejméně 240 milionů korun. Nelegální skladiště tabáku v Horní Suché odhalili celníci 19. srpna 2016. Na vyšetřování případu se podíleli i polští celníci.

  Do vězení půjde Bosak za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Původně mu hrozil až desetiletý trest vězení. „Odvolací soud se ztotožnil s odvoláním státního zástupce, že uložený trest je nepřiměřeně mírný. Podle nás je důležité přihlédnout především k výši škody, kterou obžalovaný způsobil České republice, a to ve výši 240,25 milionu korun. Škoda velkého rozsahu, která začíná od deseti milionů korun, tak byla překročena několikanásobně,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

  Proti rozsudku se odvolal i obžalovaný, jenž napadal například trest vyhoštění z ČR na dobu neurčitou. Jeho námitce vrchní soud vyhověl. „Soud prvního stupně dostatečně nepřihlédl k osobním poměrům obžalovaného, který dosud nebyl soudně trestán. Vrchní soud má za to, že postačí základní výměra vyhoštění, která je stanovena od jednoho roku. Vzhledem k výši škody mu byl uložen trest vyhoštění z území ČR na dobu deset let,“ doplnil mluvčí.

  Muž podle rozsudku v přesně nezjištěné době od konce března do konce srpna roku 2016 nakoupil pod polskou firmou od soukromých pěstitelů a skupin výrobců v Polsku surový tabák. Zajistil a uhradil u dopravců jejich přepravu do České republiky a tabák nechal dovézt do areálu v obci Horní Suché na Karvinsku, který si pronajal. Jednal tak bez vědomí správce daně, přičemž daň z takto skladovaného tabáku nepřiznal a neuhradil, uvedl soud.

  Nelegální skladiště tabáku v Horní Suché odhalili celníci před osmi lety. Tabák byl uložený ve skladech, které si na Karvinsku pronajala polská společnost. I proto se na vyšetřování případu podíleli polští celníci. Ve skladech zajistili více než 1000 krabic, 569 pytlů a přes 50 000 kilogramů volně uložených tabákových listů. Celková váha překročila 112 000 kilogramů.

  Pokud by se kuřivo vyrobené z tohoto množství tabáku dostalo na černý trh, stát by na dani přišel o víc než 240 milionů korun. Celníci odhalili nelegální sklad náhodou při akci zaměřené na nezákonné zaměstnávání cizinců. Při kontrole areálu jim asistoval služební pes Wiky. U jedné z budov, kterou majitel pronajímal další firmě, začal štěkat.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte