Policie použije k náboru i policejní tramvaj

15.1.2022
Jaroslav Svoboda

Policie v Jihomoravském kraji zvolila skutečně originální způsob náboru nových policistů. V devadesátých letech používal svůj volební autobus Zemák Miloš Zeman, nedávno použili před volbami autobus i Piráti a naposled zvolil dopravní prostředek pro svou propagaci i Andrej Babiš. Policie ČR se však k podobnému způsobu vedení náboru uchýlila poprvé.

Policie v Jihomoravském kraji řeší v současné době personální problém, v předchozích dvou letech totiž do civilu odešly přes tři stovky policistů a je tak potřeba řady doplnit novými.

„Službu končí silné ročníky, které nastoupily v devadesátých letech. V roce 2020 skončilo většinou po dlouholeté službě 109 policistů, o rok později to bylo už 223 mužů zákona. Zub ve věkové pyramidě zanechalo také pozastavení náboru v roce 2010,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Ke středočeské policii nastoupily dvě desítky nových policistů

Policie vzniklou situaci řeší už několik let intenzivní náborovou kampaní. „V současné době některé aktivity organizujeme v on-line školení. Pracujeme i se středoškolskými studenty třetích a maturitních ročníků, kteří nechtějí pokračovat ve vzdělávání na vysoké škole. Přes všechnu snahu stále disponujeme volnými místy, k 1. Lednu 2022 jich bylo 201,“ dodává Pavel Šváb.

A tak se vlastně zrodil jeden z dalších projektů. Jihomoravská policie na něm spolupracuje i se Zdravotní pojišťovnou MV ČR a Dopravním podnikem města Brna. Tím projektem je náborová tramvaj, která vozí cestující ulicemi Brna. Zástupci policie od ní očekávají, že zvýší počet zájemců o vstup do řad policie.

„Není cílená jen na Brňany, oslovit pomůže i  obyvatele jiných regionů, kteří do Brna jezdí za prací, studiem či zábavou,“ dodal ředitel KŘP JmK brig.gen. Leoš Tržil u příležitosti uvedení vozidla VarioLF2 s evidenčním číslem 1114 do provozu.

S příchodem nového roku se rozšiřování policejních řad řeší i v dalších regionech. Například ve Středočeském kraji v lednu k policii nastoupily dvě desítky mužů a žen.

Zdroj: Policie ČR


Témata:

Nepřehlédněte