• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Policie už nebude střílet prasata kvůli africkému moru

    Policie v Libereckém kraji ukončila druhou fázi odstřelu divokých prasat, v posledním turnusu ulovili střelci 17 zvířat, uvedla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů bylo zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začaly 20. ledna v Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou, v posledních dvou týdnech se střelci přesunuli do oblasti kolem Jablonného v Podještědí.

    O zapojení policejních odstřelovačů do odlovu divokých prasat v Libereckém kraji rozhodla loni v srpnu vláda. V první fázi odstřelu loni v listopadu a prosinci ulovili policejní střelci 44 zvířat, nakažené africkým morem nebylo žádné z nich. Ve druhé fázi se policii podařilo ve čtyřech turnusech ulovit dalších 29 zvířat. Zapojení policie kritizují myslivci, podle kterých je takový lov neefektivní, eticky problematický a dlouhodobě neudržitelný. Podle Státní veterinární správy (SVS) policie výrazně napomohla vymýcení afrického moru prasat v roce 2017 na Zlínsku, střelci tam tehdy odlovili 145 kusů.

    Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, prasata se musí utratit. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů. Za loňský rok eviduje SVS 27 potvrzených případů afrického moru u 13 ulovených prasat divokých, a 14 uhynulých, poslední případ nákazy potvrdila laboratoř loni v srpnu.

    V souvislosti s šířením nákazy musela loni SVS čtyřikrát zvětšit uzavřená pásma, a to na současných 1640 kilometrů čtverečních, což je více než polovina území Libereckého kraje. Původně mělo pásmo infekce 200 kilometrů čtverečních. Kolem míst nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem něj nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy a zejména zabránit jejímu zavlečení do chovů prasat domácích a komerčních chovů prasat, kde by byly škody milionové.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte