• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Policie varuje před nebezpečnými podvodníky, muž z Karvinska přišel o půl milionu

  21.2.2024
  Doris Drienová

  Téměř o 500.000 korun přišel muž z Karvinska, který se podle policie nechal zlákat k investování do kryptoměny a neznámému člověku poskytl přístupová hesla ke svému účtu. Škoda mohla být ještě větší, ale před dalším přesunem peněz muž stačil účet zablokovat.

  Médiím to ve středu sdělila policejní mluvčí Daniela Vlčková. Muž případ ohlásil v minulých dnech na policejním oddělení v Českém Těšíně. Vše začalo loni v prosinci.

  „Poškozený reagoval na nabídku zhodnocení finančních prostředků, umístěnou na internetových stránkách. Mělo se jednat o nákup kryptoměny. Poté, co na uvedený účet poslal prvotní investici v řádu pár tisíc korun, byl telefonicky osloven mužem, který se představil jako Novák. Poškozeného přiměl k nainstalování různých aplikací a vytvoření účtu u krypto směnárny,“ popsala případ policejní mluvčí.

  O pár dnů později muž zjistil, že se mu vklad mnohonásobné zhodnotil, což měl být úspěšný výsledek obchodu s penězi. Aby si ale mohl vybrat peníze, žádal po něm „Novák“ zaplacení poplatků, nejprve přes 80.000 korun a pak ještě více než 90.000 korun. Muž mu opět poskytl přístupová hesla a „Novák“ peníze převedl na neznámý zahraniční účet.

  Pak byl muž telefonicky informován o zrušení kryptoměnového účtu a převedení všech financí na jeho bankovní účet. Autorizoval několik transakcí. „Vzápětí ovšem zjistil, že mu byly neoprávněně převedeny peníze na neznámý účet. Celková škoda, která mu byla způsobena, byla vyčíslena na téměř půl milionu korun. Další částku v obdobné výši si neznámý připravil, ale z účtu poškozeného již nestihl odčerpat, jelikož muž si účet zablokoval,“ uvedla Vlčková. Pachateli podle ní hrozí v případě dopadení a odsouzení až osm let vězení.

  Policie vyzývá lidi, aby ve virtuálním prostředí byli maximálně opatrní a nevěřili lákavým nabídkám na zhodnocení financí. „Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje, hesla k účtům či platebním kartám jiným osobám, nepotvrzujte podezřelé odchozí platby. Především neumožňujte cizím osobám vzdálený přístup ke svému počítači, telefonu či obdobnému zařízení,“ uvedla mluvčí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte