Policisté kontrolovali vodácké kempy a rekreační oblasti na řece Ohři

23.6.2022
Roman Kořinek

V Karlovarském kraji probíhá i v letošním roce v období od 1. červa do 30. září celorepubliková akce pod názvem „Bezpečně u vody“. Do té se podle policejní mluvčí Soni Podlahové zapojují policisté z pořádkové policie, policejní preventisté a zástupci Státní plavební správy. Celorepubliková akce je zaměřena na odhalování protiprávních jednání v souvislosti s řízením a provozem plavidel.

„Pořádkoví policisté se zaměřují především na kontrolu vodní cesty, vodáků a vůdců malých plavidel. Prioritně se zjišťuje, zda před či během jízdy nepožili alkoholické nápoje nebo jiné návykové a psychotropní látky. Policisty mohou návštěvníci vodních ploch potkat během celého léta a vyslechnout si od nich zajímavé informace o tom, jak chránit své osobní bezpečí i svůj majetek,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Policejní preventisté pak postupně navštěvují postupně všechny vodácké kempy, koupaliště a rekreační areály v Karlovarském kraji. Návštěvníkům radí, jak se bezpečně chovat u vody, nebo jak mají na plavidlech a lodích dodržovat všechna bezpečnostní pravidla. Připomínají návštěvníkům také to, aby věnovali velikou pozornost svým ratolestem.

„Neméně důležitá je také informace ohledně pečlivého hlídání osobních věci. Radíme idem, aby si například cennosti, které u vody nepotřebují, raději nechali doma. To samé platí o odkládání nebo ponechávání věcí na sedadlech osobních automobilů. Ani auto totiž není vhodné a bezpečné úložiště pro cenné věci,“ říká Soňa Podlahová a pokračuje: „V minulých dnech jsme se zaměřili na vodácká tábořiště na Sokolovsku, kde od nás návštěvníci obdrželi mimo uvedených informací také letáček s preventivními radami a drobné preventivní předměty, jako například reflexní pásky, plováky na klíče, praktická pouzdra s náplastmi na poranění a děti reflexní přívěšek na batoh či klíče.“

Za připomenutí určitě stojí i desatero bezpečného pobytu u přírodních vodních ploch:

1)   Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody.

2)   Neplav a neskákej do vody v neznámých místech.

3)   Nechoď do vody, jsi-li rozpálený nebo unavený, plav nejdříve hodinu po jídle.

4)   Plav určeném prostoru s dozorem plavčíka, zde máš větší záruku včasné pomoci a záchrany života.

5)   Neplav daleko do břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si vhodný doprovod.

6)   Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy.

7)   Na plavidla patří děti pouze s řádně oblečenou a upevněnou záchrannou vestou.

8)   Nekoupej se v blízkosti přehrady či hráze!

9)   Měj u sebe vždy nějakou záchrannou či plovoucí pomůcku.

10)  Důvěřuj vodním záchranářům, plavčíkům, uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci.

 

„Apelujeme na všechny návštěvníky vodních ploch, aby u vody dodržovali základní pravidla bezpečného chování a aby nepřeceňovali své síly a plavecké schopnosti. Přejeme všem bezpečné a pohodové léto,“ dodává Soňa Podlahová.

Zdroj: vz/pčr


Témata:

Nepřehlédněte