• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Politici se vystřídali na Národní třídě. Jen Hamáčka lidé vypískali

    17.11.2020

    Zástupy politiků dnes položily kytice a svíčky na pražské Národní třídě při příležitosti 31. výročí sametové revoluce. Největší pozornost vzbudili exprezident Václav Klaus a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na prvního se zaměřila policie, protože neměl nasazenou roušku. Předsedu ČSSD pak dav občanů vypískal.

    Na místo dorazilo i vedení Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS).

    Vystrčil označil připomínku událostí, které vedly k pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, za důležitou. „Je důležité pečovat nejen o zdraví, ale i o demokracii,“ uvedl k tomu, že se pietní akce konala za zpřísněných opatření proti epidemii koronaviru. Podle něj není možné se přestat starat o svobodu kvůli požadavkům na klid na práci.

    Pietní místo pod pamětní deskou na Národní třídě, kde 17. listopadu 1989 komunistické bezpečnostní složky násilně zastavily pochod studentů, od rána navštívili nejen představitelé vlády, parlamentu a další politici, ale i stovky běžných občanů včetně rodin s dětmi nebo i se psy.

    Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

    Akce se konala za zvýšeného zájmu médií a dohledu policie. Příchozí jen nabádala k dodržování protiepidemických opatření. Bez roušky dorazili například bývalý prezident Václav Klaus nebo herečka Bára Štěpánová. Policisté k tomu na twitteru uvedli, že na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu, dodali policisté. Podle informací médií se jedná právě o bývalého prezidenta republiky Václava Klause, který je dlouhodobě vůči opatřením vlády kritický.

    Jan Hamáček, ČSSD

    V ranních hodinách dorazili předseda Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (všichni ANO). Jejich přítomnost nechala přítomné občany v klidu. Výraznější protest pocítil jen ministr vnitra Jan Hamáček, na kterého lidé pískali a hanlivě jej označovali za „kolaboranta“ a volali na něj „hanba“.

    Lidé se shlukovali před pietním místem, kde čestnou stráž drželi zástupci skautů a sokolů, aby zapálili svíčku nebo položili květiny či věnce. Byl mezi například také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Značky na vozovce kvůli předepsaným dvoumetrovým rozestupům přítomní však nedodržovali. Někteří postávali a diskutovali s příchozími navzdory upozornění, že by se na místě měli zdržovat jen nezbytně krátkou dobu.

    vlb, čtk



    Nepřehlédněte