Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

„V listopadu 1989 jsem sledoval, co děje v Československu, taky kvůli tomu, že my jsme měli v tom Mnichově (redakce Rádia Svobodná Evropa) takový nepříjemný pocit. Věci se silně hnuly v Polsku i v Maďarsku, 8.11., tuším, padl režim v Bulharsku. To všechno byly takové bašty stalinismu a tam všude došlo k protirežimním manifestacím, zatím co v Česku to vypadalo, jako že je ticho po pěšině. Čestnou výjimkou byli disidenti a později i aktivizující se šedá zóna, která se připojovala např. peticí Několik vět. Byl tady důvod sledovat co se děje v ČSR velmi intenzivně, a to jsem dělal i celý ten týden, který předcházel událostem 17. listopadu,“ řekl Petr Brod v rozhovor pro encyklopediaofmigration.org roku 2017 v Praze.

Ty události před 17. listopadem, o nichž redaktor svobodné Evropy Petr Brod mluví, byly navzdory své zdánlivé nenápadnosti zcela klíčové. Studentská demonstrace a následný masakr na Národní třídě před téměř třiceti lety jsou stále v živé paměti Čechů i Slováků. 17. listopad roztočil kolotoč demokratické revoluce závratným tempem.

Sametová revoluce bývá mnohdy označována za revoluci studentskou – zcela právem. Právě aktivity studentských spolků a protirežimní činnost mladých lidí byly katalyzátorem dění. V centru událostí stála Praha, což ovšem nijak neumenšuje angažovanost desítek a stovek organizátorů v regionech a na Slovensku.

Jak „sametová“ bude vzpomínka na 17. listopad 1989? Do ulic se chystají studenti i náckové

Studentská připomínka Dne studentstva a 50 let od úmrtí studenta Jana Opletala byla pochopitelně od počátku příprav trnem v oku komunistickým funkcionářům. S iniciativou přišli v září 1989 pražští nezávislí vysokoškoláci, a aby měla událost větší šanci být povolena, spojili se nad její organizací s Městskou vysokoškolskou radou SSM, kde se za podporu aktu zasadili předseda městského výboru SSM Martin Ulčák, spolu s vedoucím odboru pro práci s nezávislou mládeží MV SSM Janem Daňhelem. Akce, jako taková, nakonec 7. listopadu 1989 prošla, ovšem nesměla se konat na některém z velkých pražských náměstí. Volba padla na Albertov.

Organizátoři akce byly zástupcem náčelníka pražské správy SNB plukovníkem Bečvářem ujištěni, že Bezpečnost proti studentům nijak nezasáhne. Navzdory tomu zastupující náčelník pražské Správy SNB, plukovník Bytčánek začal jednat s vedením Federálního ministerstva vnitra o vyhlášení mimořádné bezpečnostní akce. V den konání demonstrace byla rozkazem č. 16/89 je vyhlášena Mimořádná bezpečnostní akce na celém území republiky. Cílem mělo oficiálně být zabezpečit klidnou demonstraci, zabránit radikalizaci a příchodu demonstrantů na Václavské náměstí. Uvedený plukovník Bytčánek je posléze v průběhu večera tím, kdo vydává rozkazy k zásahu, a právě jemu bývá, krom jiných, přičítána vina za krvavou řež.

Nejlepší politické vtipy na přelomu listopadu 1989. Znáte nějaký?

Budeme-li se pohybovat v intencích příprav onoho „Velkého dne“, stáli na straně studentů řady schopných organizátorů. Mezi nejznámější studentské vůdce bezesporu patří Monika Pajerová, která jako první promluvila na Albertově. Dodnes je politicky činná v evropských strukturách. Dále například student AMU Martin Mejstřík, bývalý senátor. Od začátku stál v popředí také současný šéf neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Od roku 1993 je poslancem českého parlamentu Marek Benda, taktéž dřívější studentský vůdce. Pražská FAMU měla v těchto strukturách hned dva významné zástupce, jimiž jsou scénárista a režisér Igor Chaun a spolupracovník Hřebejkových trháků scénárista Petr Jarchovský.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

K nejužším kruhům patřil také Petr Žáček, dnešní vedoucí Ústavu pro studium totalitních režimů a poslanec českého parlamentu. Z těch desítek dalších je jistě nutné zmínit také bývalého ministra vnitra Ivana Langera, novináře Víta Pohanku, bývalého mluvčího prezidenta Václava Klause Tomáše Klvaňu, bývalého ředitele českého rozhlasu s Národní knihovny Vlastimila Ježka a bývalého nejmladšího člena federálního parlamentu Jana Bubeníka. Jim, a mnoha dalším, patří nemalý díl zásluh na převratu, jenž předznamenal svobodný a demokratický vývoj v Čechách i na Slovensku.

Dnes, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Dnes, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Dnes, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Dnes, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
Včera, 19:32
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
Včera, 13:25
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Včera, 11:45
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Včera, 11:15
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama