Pomoc za miliony: Češi zásobují Ukrajinu léky

1.7.2022
Redakce

Z ČR od začátku války odjelo na Ukrajinu devět kamionů s darovanými léky v hodnotě 36 milionů korun, bylo jich přes 880 tisíc balení. Další čtyři vypravilo ministerstvo zdravotnictví tento týden. Už dříve uvedlo, že do země dováží podle požadavků Ukrajiny léky přímo od výrobců, které neměly jít na český trh.

„V rámci posledních čtyř várek pomoci jsou na Ukrajinu převáženy především léčivé přípravky ve formě roztoků, které svým obsahem a koncentrací odpovídají plazmě. Pomáhají při obnově nebo ztrátě mimobuněčné tekutiny,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. K té dochází například při dehydrataci.

Zdravotnickou humanitární pomoc zajišťuje ministerstvo zdravotnictví s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru, odváží je firma, která se distribucí léků zabývá. Pro transport léčiv obecně jsou nastavena přísná pravidla, například pro teplotu skladování. Dodávky jsou koordinované ve spolupráci s Mechanismem civilní ochrany EU.

V poslední dodávce bylo téměř 100 tisíc balení léků za zhruba 2,5 milionu korun. První kamion odjel na Ukrajinu v polovině března. Dodávané byly léčivé přípravky pro využití v urgentní medicíně, vhodné na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, léčbu šokových stavů nebo srdečních onemocnění.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte