• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Porcoval těla mrtvých tygrů. S odvoláním neuspěl

    Preparátor Miloš Hrozínek neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty si vyslechl tříletý nepodmíněný trest. Nejvyšší soud rozhodl před časem bez veřejného jednání. Nyní zpřístupnil ve své databázi odůvodnění.

    „Jednání obviněného spočívající v tom, že v rozporu s jiným právním předpisem usmrtil, zpracovával, přechovával a nabízel k prodeji exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím a tento čin spáchal jako člen organizované skupiny, je trestným činem,“ stojí v rozhodnutí.

    V kauze figuroval také Ludvík Berousek, provozovatel zooparků a chovatel tygrů. Dostal jen podmíněný trest a dovolání nepodával, stejně jako Vietnamec Xuan Vu Le, taktéž podmínečně potrestaný, jenž přijal už rozhodnutí prvostupňového soudu v České Lípě.

    Justice se zabývala úhynem tří tygrů z Berouskova chovu v roce 2018. Berousek mrtvé tygry předával preparátorovi Hrozínkovi, od něhož části tygřích těl odebíral Xuan Vu Le a vyráběl z nich podle obžaloby produkty žádané ve vietnamské komunitě.

    Obžaloba vycházela z odposlechů i výsledků sledování obžalovaných, jako důkazy posloužily také nalezené části tygřích těl. Podle pravomocného verdiktu nebyla trestným činem preparace tygřích kůží, ale komerční nakládání s dalšími částmi uhynulých zvířat.

    Berousek původně u českolipského soudu dostal dva roky vězení se čtyřletým podmínečným odkladem plus peněžitý trest. Odvolací krajský soud v Liberci trest zmírnil na 18 měsíců s tříletou zkušební dobou a zrušil peněžitý trest. Dospěl totiž k závěru, že Berousek nebyl členem organizované skupiny napojené na černý trh.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte