• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Porucha v elektrárně Temelín způsobila neplánovanou odstávku. Opravy začnou po ochlazení systému

  1.2.2024
  Doris Drienová

  V jaderné elektrárně Temelín po středečním neplánovaném odpojení druhého výrobního bloku ve čtvrtek dochlazují technologie, aby mohli začít s opravou.

  S největší pravděpodobností se bude vyměňovat jeden ze čtyř chladičů vnitřního systému generátoru, napsal vedoucí jaderné komunikace Petr Šuleř. Obyvatelé v okolí elektrárny informace o opravě dostali, podle starosty Temelína Josefa Vácy jde o běžnou poruchu.

  „Probíhá dochlazování technologie, čekáme na takové podmínky, aby mohly být zahájeny veškeré práce,“ popsal Šuleř. Během zhruba 24 hodin by měli mít výsledky kontrol, pravděpodobně se bude vyměňovat jeden ze čtyř chladičů vnitřního systému generátoru. Veškerý potřebný materiál podle Šuleře už mají pracovníci k dispozici. „Po samotné výměně musí následovat těsnostní zkoušky, termín zpětného fázování se bude odvíjet od jejich výsledku. Práce a následné ověření těsnosti by ale neměly přesáhnout avizovaný rámec jednotek dnů,“ doplnil Šuleř.

  Druhý výrobní blok odpojila elektrárna neplánovaně ve středu ráno. Podle Šuleře místní obyvatelé dostali po 7:15 sms s informací o odstávce. Lidem, kteří se zaregistrovali do informačního systému určeného pro obyvatele v okolí jaderných elektráren, přišly e-mailové zprávy. Podrobnější informace dostali také starostové okolních obcí.

  Starosta Temelína Váca řekl, že informace dostal a že jde o běžnou poruchu, která není spojená s rizikem radioaktivity. Nervózní proto není, dodal.

  Nynější odstávka je první neplánovanou od roku 2019. Elektrárna už ve středu informovala, že se porucha týká nejaderné části elektrárny. Jde o provozní záležitost, která nemá vliv na okolí ani na odběratele, náhradu zajistí ČEZ z jiných energetických zdrojů. Práce by neměly trvat déle než několik dnů. Primárního okruhu se práce nedotknou, stejně jako prvního výrobního bloku, který vyrábí na 100 procent.

  Turbosoustrojí v Temelíně jsou největší v Česku. Každý výrobní blok má jeden vysokotlaký a tři nízkotlaké díly turbíny, na něž přímo navazuje elektrický generátor s maximálním možným výkonem 1125 megawatt. „Slouží k přeměně tepelné energie na elektrickou a prostřednictvím takzvaných odběrů dodává páru do tepelných výměníků,“ uvedl už dříve Šuleř. Spolehlivost temelínské elektrárny je v posledních letech 99,5 procenta, což je ve srovnání s ostatními energetickými zdroji vysoce nadprůměrné, dodal.

  Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 3,04 TWh.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte