• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Povedlo se! Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí

  24.8.2020
  Andrea Cerqueirová

  „Pořád tomu ještě nevěřím,“ řekla v úvodu své řeči při slavnostním aktu Monika Pokorná, která iniciovala a s pomocí dalších dotáhla do konce odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí v lese mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou.

  Monika Pokorná v projevu připomněla, že 1. září loňského roku vyhlásila sbírku na sochu, přičemž uběhlo pouhých jedenáct měsíců a pouť končí. Náš REGION již informoval, že se podařilo vybrat potřebných 360 tisíc korun. „Pan opat tuto krásnou dámu vysvětí a naše životy půjdou zase dál,“ uvedla 8. srpna při slavnostním odhalení a posvěcení sochy. „Jsem ráda, že jsme v projektu zvládli i jiné věci než vrátit sochu na podstavec. Pořídili jsme nové posezení pro turisty, máme krásnou informační tabuli se zápisy z kronik, kde se můžete dozvědět, co se tady vlastně dělo před námi. Jsem ráda, že kříž zůstal na rozcestí a má své krásné důstojné místo,“ řekla.

  Počáteční modelace hlavy svaté Juliány

  Svatá Juliána bude odhalena a posvěcena 8. srpna, vrací se na rozcestí čtyř obcí

  Juliána přichází již počtvrté

  „Jsme svědky velké události,“ uvedla. Připomněla historii sochy svaté Juliány, mučednice z Nikodémie a patronky těhotných žen a nemocných trpících horečkou a infekcemi. Na rozcestí, se vrátila po více než 150 letech. „Přichází již počtvrté. Jak naši předci zapsali do kronik, stála zde od nepaměti dřevěná socha jakési Juliány, dále ji obnoviti dal, jak zapsáno v jezuitských kronikách Tuchoměřic z roku 1620, Josef Vávra. Roku 1679, po dramatické události, kdy zde vojenský zběh přepadl mladou dívku, dal umístiti na dub sochu tuchoměřický páter Jiří Vysoký a sochu sám polychromoval,“ uvedla Monika Pokorná.

  Poděkování všem podporovatelům

  Potřetí se socha – tentokrát již v kamenné podobě – na místo vrátila v roce 1734. „A dnes v roce 2020, za velké podpory ve veřejné sbírce, ji já se sochařem Jiřím Genzerem opět vracíme na své místo,“ dodala Monika Pokorná, která pronesla i tři poděkování. „To první je největší a patří každému, kdo si myslel, že to je dobrá věc, věřil mi a přispěl do veřejné sbírky. Bez ohledu na to, jestli jste obec, firma, rodina či jednotlivec, si každého z vás a vašeho příspěvku velmi vážím. A věřte, že je i vaší zásluhou, že jsme se zde dnes sešli,“ uvedla.

  Založení spolku i obnova soklu

  „Druhé poděkování patří menší skupině lidí, kteří nejen podpořili sochu finančně, ale podporovali hlavně mně. Děkuji Lauře a Honzovi za založení spolku (Spolku pro obnovu sochy svaté Juliány z.s. – pozn. red.), Martině za nepřetržitý právní servis, Jirkovi za krásnou sochu a spolupráci, na kterou se nezapomíná, Davidovi za krásnou obnovu 285 let starého soklu a skvělou spolupráci. Děkuji Jeho Milosti panu Pojezdnému, který té naší krásce za chvíli vnukne duši. Děkuji každému, kdo mě v těžkých chvílích objal a řekl, to bude dobrý, předsedkyně, to zvládneš,“ řekla.

  Monika Pokorná poděkovala i rodičům

  „Poslední poděkování patří mámě a tátovi, podporovali mě od prvního do posledního dne, hlavně v momentě, kdy jsem neměla sílu sochu dodělat, a chci jim poděkovat hlavně za to, že ve mně vychovali lásku k místu, kde žiji, a úctu k našim předkům. Bez tohoto aspektu by se obnova sochy svaté Juliany v mé hlavě nikdy nezrodila,“ pronesla s dojetím. Následoval dlouhý potlesk přítomných. Kněz Michael Josef Pojezdný, který sochu vzápětí posvětil, uvedl, že v poslední době se málo děkuje. „Teď zaznělo plno krásných poděkování. A když se děkuje, tak většinou dobrým lidem. Jsem rád, že zde v oblasti je plno dobrých lidí,“ řekl.

  Hezké věci nás proměňují

  „Vrací se sem krásná Juliána, je důležité mít kolem sebe hezké věci,“ uvedl též. Když se na hezké věci díváme, člověka to podle jeho slov proměňuje, když posloucháme hezkou muziku, něco to v nás zanechá, a když se dohromady spojí mistrovské dílo, je to ještě větší. Je podle něj nutné, abychom si v každé době dokázali uvědomit, že existuje dobro a zlo, které někdy začíná kolem nás, a je důležité, aby člověk vždy hledal dobro a šel za ním. „Překonávej zlo dobrem,“ citoval s Písma svatého. „Když se ptali Pána Ježíše, které přikázání v zákoně je největší, tak je to Miluj Boha a miluj bližního jako sebe, a také se říká, že kdo nemiluje, nežije,“ uvedl též kněz.

  Svatá Juliána by se mohla vrátit na rozcestí Statenic, Tuchoměřic, Horoměřic a Přední Kopaniny

  Najít v sobě na chvíli klid

  „Když půjdete kolem a podíváte se na svatou Juliánu, pohlednou mladou dívku, povzbudí vás to, abyste vždycky šli za dobrem, dobro je chtít něco pro druhého, nemyslet jen na sebe,“ řekl. Přítomným popřál, aby jim dobro vydrželo a udělali ještě plno krásných věcí. Následně vedl modlitbu „Otče náš, jenž jsi na nebesích…“, s přítomnými též zazpíval mariánskou píseň Máti Páně přesvatá. Náš REGION o záměru navrácení sochy sv. Juliány na rozcestí informuje od začátku. Monika Pokorná již dříve pro náš portál a časopis uvedla, že by byla ráda, aby si – až bude replika stát na místě – každý udělal čas tam zajít, posadit se a na chvíli v sobě najít klid.

  FOTO: Socha sv. Juliány na rozcestí mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou

  Socha sv. Juliány na rozcestí mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou - FOTO ZAPAD OTVIRAK ZAPAD OTVIRAK Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí – foto Facebook – Spolek pro obnovu sochy svaté Juliány z.s. 1Socha sv. Juliány na rozcestí mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou - FOTO ZAPAD OTVIRAK ZAPAD OTVIRAK Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí – foto Facebook – Spolek pro obnovu sochy svaté Juliány z.s. 2Socha sv. Juliány na rozcestí mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou - FOTO ZAPAD OTVIRAK ZAPAD OTVIRAK Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí – foto Facebook – Spolek pro obnovu sochy svaté Juliány z.s. 3Socha sv. Juliány na rozcestí mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou - FOTO ZAPAD OTVIRAK ZAPAD OTVIRAK Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí – foto Facebook – Spolek pro obnovu sochy svaté Juliány z.s. 4Socha sv. Juliány na rozcestí mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou - FOTO ZAPAD OTVIRAK ZAPAD OTVIRAK Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Juliány na rozcestí – foto Facebook – Spolek pro obnovu sochy svaté Juliány z.s. 5


  Nepřehlédněte