Požár v Muzeu Kampa, sbírky obrazů naštěstí neshořely

16.7.2020
Jan Štoll

„Chci poděkovat všem pražským hasičům, kteří zasahovali v Museum Kampa. Jejich profesionální výkon zabránil tomu, aby shořela jedna z nejvýznamnějších sbírek československého moderního umění, zachránili tak hodnoty, které nelze vyčíslit penězi. Jménem Medy Mládkové a svým, jim moc děkuji,“ uvedl šéf Pražské TOP 09, který je i předsedou Nadace Jana a Medy Mládkových.

Jiří Pospíšil řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Hořet začalo kolem 14:15, plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 15:00. „Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka.

V technické místnosti byly tlakové lahve, hasiči je vynosili. Přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru.

Škodu určí vyšetřovatel příčin požárů ve spolupráci se zaměstnanci muzea, kurátorkou výstavy a majiteli sbírek. Příčina požáru se prozatím vyšetřuje, sdělil Kavka.

Aktuálně je vystavena více než dvacítka děl malíře Alfonse Muchy, která konfrontuje s dílem současného českého streetartového umělce, který si říká Pasta Oner.

„Výstava představí zcela nový pohled na díla Alfonse Muchy, možná i jiný pohled na vycházející hvězdu českého umění,“ uvedl už dříve Jiří Pospíšil.

Museum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové

O založení Muzea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo. Je v pořádku, uvedl Pospíšil na twitteru. Mládková v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea, kde by mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Sbírka Muzea Kampa se soustředí zejména na umění 20. století, s občasnými přesahy k 19. a 21. století. Pilířem sbírky je kolekce děl Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejdůležitějších průkopníků abstrakce. Obsahuje 215 olejomaleb, studií a kreseb. Díky daru Medy Mládkové je v majetku Prahy a muzeum je má v dlouhodobé správě. V muzeu je také sbírka Jiřího a Běly Kolářových a sbírka umění střední Evropy.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

S přispěním ČTKNepřehlédněte