Museum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové

27.6.2020
Jan Štoll

Plátno s dílem Alfonse Muchy už je nainstalováno a je jedním z hlavních lákadel, výstavy Alfons Mucha a Pasta Oner Elusive fusion.

Více než dvacítku děl malíře Alfonse Muchy konfrontuje s dílem současného českého streetartového umělce, který si říká Pasta Oner. Přístupná bude do 25. října.

„Výstava představí zcela nový pohled na díla Alfonse Muchy, možná i jiný pohled na vycházející hvězdu českého umění,“ říká Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum provozuje.

Pospíšil řekl, že oba umělci tvořili podobnou technikou, i když je od sebe dělí více než sto let. Spojuje je také to, že oba byli či jsou zatracováni i obdivováni. „Bude jen na návštěvnících, aby si obrázek o díle obou těchto osobností udělali sami,“ říká.

Muzeum nezrušilo ani expozice věnované připomínce Milady Horákové, oběti komunistické justiční vraždy.

Nezveřejněné vzpomínky. Vychází kniha o rodině Milady Horákové

„Každý rok se v tento den pořádalo v Museu Kampa takové malé pietní shromáždění, které se v posledních letech rozrostlo do několika stovek lidí. Přicházejí, aby si připomenuli tento tragický moment naší historie. A jelikož letos bude kulaté výročí, otevřeme v den její popravy, 27. června, venkovní výstavu na chodníku mezi Werichovou vilou a Museem Kampa o životě a díle Milady Horákové,“ řekl Jiří Pospíšil.

Jedním z důvodů, proč Jiří Pospíšil výstavu pořádá je i posilování komunistického vlivu mezi současnou politickou reprezentací.

„Je tragické, když se podíváte, co ví o komunismu mladí, kteří mají přitom už to štěstí, že žijí ve svobodě a demokracii,“ řekl Pospíšil, to by se právě mohla změnit i nadcházející výstava.

Paradoxem v aktuální situaci přitom je, že připomínku smutného výročí vraždy Milady Horákové pořádá soukromá instituce iniciuje a ne veřejná.

Ostudnou praxi komunistického režimu s židovskými náhrobky dokumentuje výstava v Jeruzalémské synagoze

„Nevadí nám to, my to rádi uděláme. Ale není to o tom, že by si tady sběratelka Meda Mládková vystavovala obrazy. Plníme ve veřejném zájmu úkol připomínat si tragické chvíle naší minulosti, a poprava Milady Horákové mezi ně neodmyslitelně patří,“ vysvětluje Pospíšil.

Současné problémy kultury, která jako jediná připomíná nedávnou historii, jsou přitom až existenční, varuje Jiří Pospíšil

„Kultura byla koronovirem bohužel velmi zasažena. Problém je, že s ukončením vládních opatření se poměry v kultuře nevrátí okamžitě k normálu. Bude trvat měsíce, než lidé opět začnou navštěvovat galerie, muzea a kulturní akce. Kultura bude tedy nakonec zasažena mnohem více než ostatní oblasti našeho života. Zatímco po skončení omezení všichni budeme muset jít ke kadeřníkovi, do muzeí a galerií lidé v takové míře jako před krizí chodit nebudou,“ řekl Pospíšil.

FOTO: Museum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové

Museum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové - expozice muzeum KampaMuseum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové - Jiří PospíšilMuseum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové - milada horakovaMuseum Kampa nabízí pohled na vzácné plátno Alfonse Muchy, připomene i památku Milady Horákové - Instalace obraz Alfons Mucha

Museu Kampa kvůli dvouměsíčnímu nucenému uzavření hrozí existenční problémy.

„Museum Kampa je největší privátní neziskové muzeum výtvarného umění v Čechách. Je spravováno Nadací Jana a Medy Mládkových. Veškeré peníze, které muzeum získá nebo vydělá jsou ihned zpětně investovány do samotného provozu a nákupu dalších uměleckých děl. Museum Kampa tedy nemá žádné finanční rezervy,“ vysvětluje Pospíšil s tím, že muzeum není podnikatelem a nemůže si vytvářet rezervy.

„Příjmy ze vstupného činí polovinu rozpočtu nadace. Měsíčně přicházíme o 1,5 milionu korun,“ řekl Pospíšil. Jednal i s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem, jestli a jakou formou vláda podpoří neziskové kulturní instituce, je ale otázkou. „Doufáme, že nás ministerstvo nenechá padnout,“ věří Pospíšil.Nepřehlédněte